Świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie. Widzimy ile w ostatnich dziesięcioleciach zostało wyrządzonych szkód jeśli chodzi o nasze środowisko naturalne. Całe szczęście teraz coraz bardziej zwracamy uwagę na ekologię, lepiej dbamy o swoje środowisko. Idziemy w kierunku recyklingu i ucpyklingu. Przetwarzamy coraz więcej tworzyw i innych przedmiotów dając im ponowne wykorzystanie. Popularne staje się też zero waste czyli produkowanie jak najmniejszej ilości śmieci poprzez wykorzystywanie rzeczy wielokrotnego użytku.

Czym jest zero waste ?

W tej ideologii chodzi o to żeby produkować jak najmniej śmieci. Są osoby, które popadają wręcz w skrajność jeśli chodzi o nie zapełnianie koszy na śmieci ale tak naprawdę nie rozbiega się o tym by tych śmieci nie tworzyć w ogóle ale o to aby jak najbardziej ograniczać ich ilość.

Jak możesz wykorzystywać ten trend jakim jest zero waste w swoim codziennym życiu. Nie musisz popadać w paranoję. Ale wprowadzenie kilku nowych zasad, zwłaszcza jeśli chodzi o zakupy znacząco wpłynie na ilość produkowanych śmieci. Jak to robić :

  • Wystarczy, że będziesz chodzić na zakupy ze swoją bawełnianą torbą. Nie pakuj zakupów w sklepowe foliówki. Pomyśl jak często robisz zakupy i ile foliowych reklamówek niepotrzebnie zużywasz.

  • Gdy kupujesz warzywa wybieraj te, które są luzem zamiast tych pakowanych w plastik. Te luzem też się pakuje do foliówki ? Noś ze sobą lekką bawełnianą siatkę i do niej pakuj.

  • To samo się tyczy wszelkich ciastek czy innych produktów pakowanych w pudełka z plastiku. Wiele z nich możesz kupić na wagę. Poszyj sobie bawełniane woreczki, w które będzie je pakować po zważeniu w sklepie. Jednorazowo będzie to większy wysiłek ale wykorzystasz te woreczki mnóstwo razy. Początkowo podejście do zero waste jest czasochłonne ale warto się tak postarać.

  • Kupujesz napoje ? Staraj się wybierać te w szklanych butelkach, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska

  • Woda w naszych kranach jak najbardziej nadaje się do picia, nie musisz kupować tej w plastiku. Zadbasz nie tylko o środowisko ale i swój portfel. Wychodząc z domu zabierz ze sobą wielorazową butelkę z własną wodą.

  • Wiesz, że płatki kosmetyczne możesz zrobić sobie sama ? Wystarczy pociąć stary szlafrok z froty. A płatki po użyciu wyprać.

  • Nie nakręcaj rynku produkcji ubrań, zamiast sieciówek wybieraj lumpeksy. Znajdziesz tam o wiele ciekawsze rzeczy niż w tradycyjnych sklepach. Często są też o wiele lepszej jakości. Zero waste można uprawiać na wielu polach.

  • Masz malutkie dziecko, pomyśl ile zużytych pieluch trafi na wysypisko zanim dziecko nauczy się korzystać z toalety. Może lepiej będzie zainwestować w nowoczesne pieluchy wielorazowe ? Nie, nie jest to wcale cofanie się do czasów naszych babć i matek. Współczesne wielorazówki są znacznie lepsze.

  • Podarło Ci się prześcieradło ? Nie wyrzucaj go do śmieci. Potnij na kawałki i wykorzystaj jako ściereczki. Tak działa zero waste.

  • Wykorzystuj potencjał jaki mają stare ubrania i przerabiaj je na coś innego. Wcale nie musisz mieć w tym temacie szczególnych zdolności. Często wystarczą tylko nożyczki, igła z nitką czy klej na gorąco. Stare t-shirty możesz przerobić np. na stylowy naszyjnik. W internecie znajdziesz wiele pomysłów. Zamiast wyrzucać do śmieci, przerabiaj i dawaj nowe życie staremu.

Nikt Ci nie mówi, że masz całkowicie ograniczać produkcję śmieci. Nie oszukujmy się, to praktycznie niemożliwe. Często bywa tak, że chcąc produkować mniej śmieci zużywamy więcej wody czy prądu, a to także jest nieekologiczne. Jednak wprowadzenie choć kilku bardziej ekologicznych zasad zero waste pozwoli na znacznie zmniejszenie ich produkcji. Małymi krokami można wiele osiągnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here