Zespół jelita drażliwego, który znany jest również pod nazwą IBS to jedna z powszechniejszych chorób w dzisiejszych czasach. Jest to schorzenie atakujące zarówno jelito cienkie, jak i grube. Charakteryzuje się przewlekłością, rzadko bywa poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, choć na co dzień często daje się chorym we znaki. Według przeprowadzonych badań, na zespół jelita drażliwego cierpieć może nawet do 20 procent dorosłych ludzi. Zdecydowanie bardziej narażone na zachorowanie są jednak kobiety. IBS jest schorzeniem specyficznym, ponieważ niezwykle trudnym do zdiagnozowania. Do każdego przypadku lekarz powinien podchodzić indywidualnie, ponieważ powody jego występowania zależą od indywidualnej charakterystyki organizmu danego pacjenta. Jedno jest pewne – znacznie bardziej podatni na zapadnięcie na tę chorobę są ci, którzy przeszli wcześniej biegunkę infekcyjną. Pośrednią przyczyną występowania IBS są również problemy natury psychicznej. Pojawiające się lęki oraz depresje sprzyjają rozwojowi tego rodzaju schorzeń.
Zespół jelita drażliwego – jakie są objawy nerwicy jelit? Występuje kilka charakterystycznych objawów, które ułatwiają rozpoznanie IBS. O tej chorobie świadczy przede wszystkim ich regularne występowanie. Do podstawowych objawów zespołu jelita drażliwego należy zaliczyć takie objawy jak biegunki oraz naprzemiennie występujące zaparcia. Towarzyszą temu skurcze oraz silne bóle brzucha. Są one szczególnie obecne zaraz po spożyciu pewnych produktów. U chorego w tym czasie występują też wzdęcia oraz notoryczne uczucie przepełnienia.
Leczenie zespołu jelita drażliwego nie należy do najłatwiejszych, ponieważ schorzenie to nie posiada konkretnego miejsca, źródła powstawania dolegliwości. Chory powinien dokładnie przeanalizować, w jakich sytuacjach choroba daje o sobie znać i podjąć działania profilaktyczne, by ich skutecznie uniknąć. Bardzo ważne jest to, by unikać sytuacji stresowych, które w dużej mierze potęgują działanie objawów IBS. Pozytywne podejście do życia może się okazać kluczem do ograniczenia skutków tej przypadłości.

http://www.lafoto.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here