Zestaw EDC

EDC, czyli angielskie EveryDay Carry, to przedmioty, które nosimy ze sobą codziennie. Z zasady mają one niewielkie gabaryty, mieszczą się w kieszeni, plecaku lub torebce. Nie chodzi jednak o to, by były to akcesoria czy gadżety jakiegokolwiek rodzaju, lecz te, które przydają się podczas wakacyjnego wyjazdu, w drodze, na wycieczce, ale i w kryzysowych sytuacjach.

Co warto mieć w podręcznym zestawie EDC? Jak stworzyć i rozbudować bazę, która pozwoli przetrwać, ale i przyda się w zwyczajnych, codziennych sytuacjach?

Gabaryty i poręczność

Bazę zestawu EDC powinny stanowić akcesoria, gadżety i przedmioty niewielkich rozmiarów. Najlepiej takie, które zmieścimy w kieszeni, plecaku, nerce bądź torebce. Podczas różnego rodzaju wyjazdów, zarówno tych typowo wakacyjnych, jak i służbowych czy związanych z załatwianiem spraw rodzinnych. Taki zestaw można również mieć w schowku samochodowym, choć mogą to być nieco inne akcesoria niż te, które mamy ze sobą np. podczas spacerów czy wyjazdów zorganizowanych, gdy korzystamy z komunikacji zbiorowej.

Poza niewielkimi gabarytami liczy się to, aby mieć przy sobie akcesoria, które są poręczne, łatwo się do nich dostać i nie trzeba się namęczyć z ich składaniem czy rozpakowywaniem, aby móc z nich skorzystać.

Baza EDC – co warto w niej mieć?

Pomyślmy o gadżetach i akcesoriach, które kojarzą się z survivalem lub bushcraftem. Zaoferuje je chociażby preppers sklep Karaluch. Co zatem wybrać? Na pewno przyda się źródło ognia. Mogą to być klasyczne zapałki, ale i wieczna zapałka. Przyda się również wodoodporny pojemnik na zapałki, dzięki którym będą one zabezpieczone w każdych warunkach. Zapałki przydają się podczas awarii prądu, ale i w lesie, w górach bądź w trakcie wypraw w nieznane rejony. Dzięki nim rozpalimy ognisko, by się zagrzać lub przygotować prosty posiłek na łonie natury.

Warto także zadbać o podręczny nóż lub scyzoryk, który jest wielofunkcyjny i oferuje różne narzędzia w minimalistycznej wersji. Z noża skorzystamy wybierając się pod namiot, w góry, nad jeziorem, ale i w wielu innych sytuacjach. Na rynku znajdziemy składane noże, które zajmują niewiele miejsca, poza tym oferują dodatkowe funkcje, więc przydają się nawet w ekstremalnych warunkach.

Wyposażmy się również w latarkę. Do wyboru są latarki w niewielkich rozmiarach, trwałe, będące w stanie pracować w trudnych warunkach. Tu także mamy do czynienia z produktem, który może posiadać dodatkowe funkcje, np. wbudowaną ładowarkę. Alternatywą dla klasycznej latarki jest czołówka oferująca różne rodzaje światła, przydatne nie tylko po to, by oświetlić sobie drogę w nocy lub w ciemnych miejscach.

Rozbudowujemy zestaw EDC – elementy dodatkowe

Mamy już swoją własną bazę zestawu EDC. O co warto go rozbudować? Weźmy pod uwagę, w jaki sposób będziemy przenosić taki zestaw, a także w jakich sytuacjach zazwyczaj przydają nam się noszone ze sobą gadżety i akcesoria. Uwzględnijmy również typ planowanej wyprawy oraz miejsca, do jakich się wybieramy. Od tego bowiem zależy, co jeszcze wybierzemy poza swoją własną bazą EDC.

Może to być np. koc termiczny, który chroni zarówno przed wyziębieniem, jak i przegrzaniem, zatem ratuje zdrowie, a nawet życie. Przydadzą się środki ochrony osobistej, portfel antykradzieżowy czy też wodoodporne etui zabezpieczające najbardziej cenne rzeczy, w tym gotówkę. Jeśli czeka nas wyprawa w rejony, w których możemy mieć ograniczony dostęp do wody pitnej, zadbajmy o to, by zabrać ze sobą filtr do wody lub tabletki do uzdatniania wody, które pozwolą na jej pozyskanie ze źródeł, takich jak jezioro, rzeka, a nawet kałuża.

Wszystkie wymienione produkty zajmują bardzo niewiele miejsca, więc bez problemu zmieścimy je w kieszeniach turystycznych czy górskich, ale i zwykłych sportowych spodni. Umieścimy je w plecaku bądź podręcznej nerce. Być może z nich nie skorzystamy, ale zdecydowanie lepiej być przygotowanym na niespodziewane sytuacje.

Zapoznajmy się z ofertą sklepu dla survivalowców i znajdźmy akcesoria oraz przedmioty, które w naszym odczuciu powinny stanowić zestaw EDC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here