Firanki do salonu i kuchni

Odpowiednio dobrane do sypialni, salonu, kuchni firanki potrafią ozdobić nie tylko samo okno, ale i całe wnętrze. Niestety te dobrane w sposób nieodpowiedni mogą zakłócać całą aranżacją, przytłaczać, pomniejszać pomieszczenie. Do wyboru firanek warto więc przystąpić z gotowym planem, czego i w jakim rozmiarze poszukujesz. 

  1. Czym się kierować przy wyborze firan?
  2. Jaki kolor mogą mieć firany?

Czym się kierować przy wyborze firan?

Firanki do salonu, kuchni, sypialni dobierać trzeba bardzo rozważnie. Przede wszystkim na początku należy zastanowić się nad ich funkcją. Oprócz funkcji dekoracyjnej, firanki mogą chronić przed wzrokiem osób z zewnątrz, stanowić barierę przed zbyt silnym nasłonecznieniem pomieszczenia albo wręcz przeciwnie sprzyjać mu. W zależności od tego, czy chcesz ukryć się przed wzrokiem sąsiadów czy też wyeksponować okno i zapewnić jak największy dopływ światła do pomieszczenia, zdecydujesz się na nieco inne rozwiązania. Producenci tacy jak kasandra.com.pl proponują firany gotowe, które idealnie dopasowują się do wymiarów okna i nie musisz ich w żaden sposób do nich przystosowywać. Wybierając firanki, trzeba jednak myśleć nie tylko o wymiarach samego okna, ale i całego pomieszczenia. Do małej kuchni lub niewielkiego salonu nie nadają się bardzo bogato ułożone firany, ponieważ przytłoczą one pomieszczenie. Z kolei w dużym salonie zbyt delikatna firanka może po prostu zniknąć. Wszystkie te aspekty koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu firanki. Znacznie prościej dobiera się te przeznaczone do dużych pomieszczeń, ponieważ tutaj można sobie pozwolić na duże, długie i bogato upięte firanki. Do mniejszych pomieszczeń, małych okien także jednak nie brakuje ciekawych propozycji, które nie budują wrażenia przytłoczenia. Ciekawym rozwiązanie są na przykład bardzo minimalistyczne panele z firanek, które świetnie prezentują się w małej kuchni.

Firany

Jaki kolor mogą mieć firany?

Firanki najczęściej występują w kolorze białym lub kremowym, natomiast coraz częściej pojawiają się również inne propozycje kolorystyczne. Część modeli kolorowych firanek świetnie sprawdza się na przykład w optycznym poszerzaniu pomieszczeń. Jeśli wybierasz firanki w poprzeczne pasy lub wzorki, wąska kuchnia lub przedpokój od razu nabierze zupełnie innego charakteru Jeśli jednak twoje pomieszczenia są urządzone w minimalistycznym stylu raczej wystrzegaj się firan we wzory, uważnie także pochodź do zakupu kolorowych firan. Kolor firan może mieć niebagatelne znaczenie w aranżacji, natomiast musi on współgrać z tym, co dzieje się we wnętrzu. Kolorowe firany lub gotowe zestawy z jednym akcentem kolorystycznym mogą rozświetlić pomieszczenie. Nieco ciemniejsze, jednolite zasłony przyciemnią pomieszczenie, mogą więc sprawdzić się na przykład w sypialni. Wybierając kolor firan, zawsze zwracaj jednak uwagę na kolor zasłon i ścian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here