Endoskopia jest wykorzystywana w medycynie do zajrzenia do wnętrza ciała. Procedura endoskopii wykorzystuje endoskop do badania wnętrza wydrążonego narządu lub jamy ciała. W przeciwieństwie do wielu innych technik obrazowania medycznego, endoskopy są wprowadzane bezpośrednio do narządu.
Istnieje wiele rodzajów endoskopów. W zależności od miejsca w ciele i rodzaju zabiegu endoskopia może być wykonywana przez lekarza lub chirurga. Podczas zabiegu pacjent może być całkowicie przytomny lub znieczulony. Najczęściej termin endoskopia odnosi się do badania górnej części przewodu żołądkowo-jelitowego. Do użytku niemedycznego podobne instrumenty nazywa się boroskopami.
Endoskop może składać się ze sztywnej lub elastycznej rury.
Układu dostarczania światła do oświetlania narządu lub przedmiotu pod kontrolą. Źródło światła znajduje się zwykle poza ciałem, a światło jest zwykle kierowane za pośrednictwem układu światłowodowego.
Kolejnym elementem jest system soczewek przesyłający obraz z obiektywu do widza, zwykle jest to system soczewek przekaźnikowych w przypadku sztywnych endoskopów lub wiązka włókien światłowodowych w przypadku światłowodu. Endoskop wyposażony jest również w okular. Nowoczesne instrumenty mogą być wideoskopami, bez okularów. Kamera przesyła obraz na ekran w celu robienia zdjęć.Wykorzystuje się również dodatkowy kanał umożliwiający dostęp do instrumentów medycznych lub manipulatorów.
Pierwszy endoskop został opracowany w 1806 roku przez Philippa Bozziniego w Moguncji, wraz z wprowadzeniem przewodnika do badania kanałów i jam ciała ludzkiego „Lichtleiter”. Jednak Wiedeńskie Towarzystwo Medyczne nie pochwalało takiej ciekawości. Pierwszym, który użył endoskopu w udanej operacji, był Antonin Jean Desormeaux, którego wynalazkiem był stan techniki przed wynalezieniem elektryczności.
Wykorzystanie światła elektrycznego było ważnym krokiem w ulepszaniu endoskopii. Pierwsze takie światła były zewnętrzne, chociaż wystarczająco zdolne do oświetlenia, aby umożliwić cystoskopię, histeroskopię i sigmoidoskopię, a także badanie jam nosowych (i później piersiowych), jak to było wykonywane rutynowo u pacjentów przez Sir Francisa Cruise’a.

https://www.zdrowie.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here