Jak wybrać dobry ciśnieniowy ekspres do kawy

Jeśli chcesz przygotować filiżankę aromatycznej kawy, to zdecydowanie warto przyrządzić ją za pomocą odpowiedniego urządzenia, jakim jest ekspres do kawy. To właśnie modele ciśnieniowe mogą podczas parzenia ulubionego napoju wydobyć głębie smaku i aromatu z każdej filiżanki kawy. Jakie zatem urządzenie ciśnieniowe wybrać, aby mogło pochwalić się wieloma funkcjami oraz odpowiednim działaniem? Sprawdź, czytając nasz poniższy artykuł!

Działanie ekspresu ciśnieniowego

Działanie ekspresu ciśnieniowego polega na tłoczeniu pod odpowiednio wysokim ciśnieniem wody przez zmielona kawę. Otrzymujemy zatem espresso z puszystą pianką, tzw. włoską crème. 

Ekspres ciśnieniowy działa zupełnie przeciwnie niż np. ekspres przelewowy. Gorąca woda przelewana jest przez zmieloną już kawę, która znajduje się w filtrze. Proces parzenia jest bardzo zbliżony do tego, który zachodzi w kubku z kawą. Jednak podczas takiego parzenia mogą wydobywać się z niej substancje, które sprawiają, że kara jest znacznie mniej intensywna niż przygotowana w ekspresie ciśnieniowym.

Ekspresy ciśnieniowe – rodzaje

Na rynku możemy spotkać się z kilkoma rodzajami ekspresu ciśnieniowego, do których zaliczamy:

  • Ekspres kolbowy – wymagają samodzielnego przygotowania kawy. Zaparzanie kawy odbywa się za pomocą przepuszczania wody pod ciśnieniem drobno zmieloną kawę, która znajduje się w kolbie. Aby kawa mogła znaleźć się w kolbie, należy ją uprzednio zmielić najczęściej w wolnostojącym urządzeniu ze względu na brak wbudowanego młynka w urządzenie. Tak samo odbywa się, to gdy chcemy uzyskać mleczne warianty kawy na bazie espresso – również zazwyczaj musimy sami spienić mleko.
  • Ekspres automatyczny – to szybkie, łatwe i praktycznie bezproblemowe urządzenie. Aby przygotować napój, wystarczy wsypać kawę ziarnistą, napełnić zbiornik z wodą i nacisnąć odpowiedni przycisk. Ekspres jest również w stanie sam dobrać odpowiednie ustawienia jak temperatura czy stopień mielenia. Komfort i jakość ekspresu to najważniejsze zalety tego urządzenia.
  • Ekspres kapsułkowy – przygotowanie kawy zajmuje dosłownie kilka chwil, jest prosty i łatwy w obsłudze. Zwykle może również pochwalić się ciekawym designem – nowoczesnym. Umożliwiają przygotowanie aromatycznej kawy bez konieczności inwestowania w profesjonalne urządzenia.

Co należy sprawdzić, wybierając ekspres ciśnieniowy?

Smak kawy

Z pewnością warto sprawdzić smak, jaki kawa uzyska, jeśli przygotujemy napój w ekspresie ciśnieniowym. Na smak ogromny wpływ ma również jakość i rodzaj dobranej kawy oraz wykorzystywana woda.

Łatwa i prosta obsługa

Wygodne i łatwe w obsłudze urządzenia będą sprawdzać się najlepiej i należy do nich przede wszystkim ekspres automatyczny oraz ekspres na kapsułki. Dlatego warto wybrać takie urządzenie, które będzie proste w obsłudze, to zdecydowanie ułatwi nam proces przygotowania kawy.

Czystość, wygoda i sposób pielęgnacji

Większość nowoczesnych modeli ekspresu ciśnieniowego posiada funkcję samooczyszczania oraz konserwacji. W zaawansowanych modelach czyszczenie praktycznie wszystkich elementów odbywa się samodzielnie. Tutaj najczęściej automatyczny ekspres może pochwalić się takimi funkcjami.

Liczba przygotowanych kaw

Miłośnicy napojów powinni zdecydować się na ekspresy automatyczne, dzięki którym za pomocą jednego przycisku przygotujesz ulubiony napój. Ekspresy kawowe ciśnieniowe to zazwyczaj urządzenia, dzięki którym przyrządzimy wiele rodzajów kawy – od espresso po latte czy cappuccino.

Wielkość i design urządzenia

Aspekty estetyczne są również ważne podczas wyboru ekspresu ciśnieniowego, jeśli zależy nam, aby odpowiednio pasował do kuchni czy innego pomieszczenia. Ponadto wymiary będą istotne w sytuacji, gdy chcemy odpowiednio umieścić urządzenie w danym miejscu lub zdecydować się na dodatkowe opcje, np. podwójny dozownik, który automatycznie zwiększy rozmiary ekspresu.

 źródło zdjęcia: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here