Sprawne auto odpalające nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach to życzenie wielu kierowców. Na stan samochodu ma wpływ wiele czynników m. in. przegląd serwisowy samochodu. Przegląd techniczny często jest mylony z obowiązkowym badaniem technicznym – badanie przeprowadzane jest na stacjach kontroli pojazdów, które wydają stosowny dokument. Dokument ten dopuszcza pojazd do ruchu.

Okresowy przegląd techniczny

Przegląd serwisowy to dobrowolna kontrola pojazdu zalecana przez producenta samochodu. Częstotliwość przeglądów uzależniona jest od stanu technicznego pojazdu oraz jego wieku i eksploatacji. O zbliżającym się terminie przeglądu poinformuje nas komputer pokładowy. Dzisiaj to właśnie komputer na podstawie warunków eksploatacji decyduje o czekającej nas wizycie w serwisie. Regularny przegląd techniczny jest niezbędny do utrzymania gwarancji producenta pojazdu. Przeglądy te najlepiej wykonywać w autoryzowanych stacjach obsługi (ASO). Okresowe przeglądy wykonywane w ASO w trakcie trwania gwarancji oszczędzą potencjalnych problemów, które mogą wyniknąć przy ewentualnej reklamacji.

Regularny przegląd techniczny auta wpływa na jego bezawaryjność i gwarantuje bezpieczną jazdę. Podstawowy przegląd auta obejmuje zazwyczaj wymianę filtra oleju i olej silnikowy (olej wymieniany jest, co 10 tys. km, 15 tys. km lub nawet, co 30 tys. km – o jego wymianie decyduje m. in. styl jazdy). W trakcie przeglądu sprawdzany jest stan zawieszenia oraz stan: układu hamulcowego, układu wydechowego i układu kierowniczego. Wymieniane są też płyny eksploatacyjne (płyn chłodniczy i płyn hamulcowy). Wymiana oleju silnikowego, płynów oraz zużytych elementów wpływa korzystnie na prawidłową eksploatację pojazdu. W samochodach z silnikiem Diesla wyposażonych w filtr cząstek stałych uzupełniany jest poziom płynu katalitycznego. Systematyczne przeglądy serwisowe wykonywane w autoryzowanych stacjach obsługi i renomowanych warsztatach pomagają utrzymać dobry stan techniczny pojazdu oraz mają wpływ na jego bezawaryjność.

Przeglądy techniczne zalecane przez producenta samochodu wykonywane na czas mają bezpośrednie przełożenie na stan techniczny pojazdu. Okresowa kontrola i wymiana zużytych elementów nawet po upływie gwarancji wpływają znacząco na cenę auta przy dalszej odsprzedaży oraz umożliwiają dłuższą i bezawaryjną jazdę.

http://www.autotesty.net.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here