Kto powinien złożyć deklarację PIT 28

Początek roku niezmiennie kojarzy się z rozliczeniem poprzedniego. I nie chodzi tu tylko o tradycyjne i popularne bilanse, ale także podsumowanie finansów i wypełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów, jakich wymaga od nas Urząd Skarbowy. Od lat wiele działań możemy wykonać online, co niewątpliwie ułatwia wszystkie procedury, oszczędza czas i nerwy i przede wszystkim minimalizuje ryzyko błędów. Niezmiennie jednak obowiązują nas terminy oraz rzetelne wskazanie wszystkich dochodów oraz odliczeń, o ile oczywiście przysługują.

  1. Dla kogo deklaracja PIT 28?
  2. Terminy i obowiązki
  3. Jak wybrać taką formę opodatkowania?
  4. Dlaczego warto rozliczać się online?

Dla kogo deklaracja PIT 28?

Formularz PIT 28 jest przeznaczony dla osób, które w poprzednim roku osiągały przychód od przychodów ewidencjonowanych w formie zryczałtowanego podatku. W tym wypadku źródłami może być na przykład pozarolnicza działalność gospodarcza. Poza tym deklaracja PIT 28 jest właściwa dla podatników, którzy osiągają przychody z umowy najmu czy też wynajmu. W tej kategorii mieści się również podnajem i dzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze. Co istotne, wszystkie te przychody muszą być niezmiennie uzyskiwane poza działalnością gospodarczą, czyli dotyczą najemców prywatnych. Gdy uzyskujesz dochody z innych źródeł, musisz rozliczyć się z właściwym Urzędem Skarbowym, wykorzystując inne deklaracje.

Terminy i obowiązki

Ci podatnicy, których obejmuje podatek zryczałtowany, muszą złożyć deklarację PIT 28 za rok 2020 do 1 marca 2021 roku. Warto o tym terminie pamiętać i nie zostawiać zobowiązania na ostatni dzień, ponieważ można się wówczas spodziewać tłoków w urzędach. Oczywiście interesującą alternatywą jest złożenie PIT przez Internet. Dzięki temu wiemy, że wszystkich formalności dopełniliśmy na czas, a intuicyjne formularze są często łatwiejsze do wypełnienia niż papierowe tradycyjne druki. By złożyć pit online, nie będziemy również potrzebować specjalnych zaświadczeń, podpisu elektronicznego czy też nie musimy przechodzić trudnej procedury.

PIT przez Internet

Jak wybrać taką formę opodatkowania?

Deklaracja PIT 28 jest odpowiednia tylko dla osób, które odprowadzają podatek w formie zryczałtowanej. Jeśli podatnik jest zainteresowany tą formą rozliczeń, musi złożyć pisemne oświadczenie. W nim należy wskazać wybór tej formy opodatkowania. Zryczałtowany podatek można zapłacić do 20 dnia kolejnego miesiąca, w którym uzyskało się przychód z działalności gospodarczej – czyli z najmu albo z dzierżawy. Co istotne, nie można się zdecydować się na tę formę opodatkowania w ciągu roku. Deklaruję się ją przy zakładaniu działalności gospodarczej lub po pierwszym roku podatkowym, jeśli nie miało się większego przychodu niż 250 tysięcy euro. Poza tym w prosty sposób można również stracić prawo do tej formy opodatkowania, jeśli się przekroczy wskazany limit. Zawsze trzeba też euro przeliczać na złotówki.

Dlaczego warto rozliczać się online?

Dostępne programy do składania deklaracji w formie elektronicznej to duże ułatwienie dla podatników. W tym roku szczególnie wielu z nich docenia możliwości, jakie daje internet oraz szereg bardzo funkcjonalnych rozwiązań. I dlatego właśnie grono tych podatników, którzy korzystają z e-deklaracji jest coraz większe, a ułatwienia oferowane przez urzędy i różnego rodzaju dostępne formularze także sprawiają, że każdy formularz staje się czytelny. By wypełnić pit online potrzebujemy jedynie swoich danych oraz dostępu do sieci i nawet zagadnienia księgowe czy matematyczne nie są też trudne do opanowania, bo sam program jest na tyle intuicyjny, że po prostu nie będzie konieczności, by ze skomplikowanych formuł korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here