Pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, pellet – któż z nas nie słyszał tych pojęć? A co tak naprawdę o nich wiemy? Myślę, że nie nie będzie przesadnym stwierdzenie, że każdego z nas interesują przede wszystkim aspekty finansowe – tak więc np. pompy ciepła i fotowoltaika znane są przede wszystkim z tego, że ich montaż jest dość drogi. A co poza tym?
Pompy ciepła – na czym polega ich fenomen?
Korzyści płynące z posiadania pompy ciepła są nieocenione – nie tylko dzięki niej zostaje znacząco poprawiona kondycja finansowa naszego gospodarstwa domowego (ogrzewanie budynku oraz wody właściwie za darmo), ale także posiadając taką pompę możemy poszczycić się niemałym wkładem w ochronę środowiska naturalnego. Pompy ciepła korzystają jedynie z odnawialnych źródeł energii, a energię tę czerpią z gruntu, wody lub z powietrza (zależy na jaki rodzaj pompy ciepła się zdecydujesz). Nie kopcą, nie dymią, nie przyczyniają się do powstawania wszechobecnego smogu, a przy tym wszystkim są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Same plusy! Minusem może być jedynie wspomniany już wyżej koszt samej pompy ciepła oraz jej instalacji – musisz przygotować się na wydatek od 20 do nawet 60 tys. złotych. Nie martw się jednak: istnieje szereg różnego rodzaju dofinansowań, dotacji oraz niskoprocentowych kredytów, które umożliwiają to przedsięwzięcie nawet jeśli nie posiadasz całej kwoty od razu. A i tak wszystkie wydane na ten cel pieniądze zwrócą Ci się na przestrzeni kilku kolejnych lat.
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła tworzą naprawdę zgrany duet i często (jeśli sytuacja finansowa na to pozwala) montowane są jednocześnie. Ba! Nawet niektóre nieruchomości w stanie deweloperskim można zakupić od razu z tymi instalacjami. Największe opłaty w ciągu roku to przecież rachunki za prąd i ogrzewanie (gaz, węgiel, drzewo), prawda? A posiadając panele fotowoltaiczne i pompę ciepła zostajesz zwolniony z tego rodzaju kosztów! Pomyśl, jaka to oszczędność! I jaki spokój ducha! Nie trzeba martwić się o to, że znów były podwyżki i nie wiadomo, jaki rachunek przyjdzie tym razem. No i poza tym: wkład w ekologię. Panele fotowoltaiczne korzystają z odnawialnych źródeł energii, są przyjazne dla naszej planety.
Inne ekologiczne instalacje
Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne to rozwiązania cieszące się największą popularnością, ale, rzecz jasna, nie są jedynymi ekologicznymi usprawnieniami w gospodarstwach domowych.
- Kotły na pellet – ich paliwem są sprasowane wióry drzewne, które spełniają najwyższe wymogi i normy ekologiczne.
- Ekologiczny środek transportu – samochód elektryczny. Chodzi Ci po głowie zamiana swojego diesla na auto zasilane energią elektryczną, ale martwisz się, gdzie będziesz go ładować? Na razie w Polsce nie ma zbyt dużo stacji ładowania tego rodzaju pojazdów…Oczywiście zmieni się to na przestrzeni kilku następnych lat: wystarczy spojrzeć np. na Norwegię, gdzie elektryki w znaczącej mierze przeważają nad samochodami zasilanymi “tradycyjnym” paliwem. Ale póki co…zainwestuj w Wallbox! Posiadanie własnej stacji ładowania to niesamowita wygoda – wystarczy podłączyć auto na noc i po kłopocie! Rano Twój pojazd będzie gotowy do całodziennego użytku.
- Piece zgazowujące drewno, które charakteryzują się niewyobrażalną wydajnością.
- Kotły soniczne, które idealnie współgrają z panelami fotowoltaicznymi.
Chciałbyś poznać więcej szczegółów?
Zajrzyj na stronę www.pomorskaenergiaeko.pl, gdzie znajdziesz całe mnóstwo interesujących informacji na temat ekologicznych usprawnień dla każdego domu. Dowiesz się, jak dokładnie działają pompy ciepła, jak są zbudowane i które marki produkują najlepsze modele. Panele fotowoltaiczne nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic. Poczytasz o kotłach sonicznych, stabilizatorach napięcia i klimatyzatorach. Wszystkie te maszyny bezpośrednio przekładają się na komfort życia – warto o nich pomyśleć i w nie zainwestować. Gorąco polecam.