Posiadacze małych łazienek mają ograniczone możliwości w zakresie doboru urządzeń i armatury łazienkowej. Ważne jest stosowanie rozwiązań, które optycznie powiększą przestrzeń, zapewnią oszczędność miejsca, ułatwią prace porządkowe. W dużej łazience czy salonie kąpielowym można umiejscowić wannę, umywalkę i inne elementy wyposażenia bez obawy o utrudniony dostęp do tych sprzętów czy utratę swobody poruszania się po pomieszczeniu. Jednak nie oznacza to, że w małym wnętrzu, musimy rezygnować ze wszystkich udogodnień i niebanalnych propozycji.

Wannę wolnostojącą trudniej wkomponować w aranżację niewielkiej łazienki, nie jest to jednak niemożliwe. Dzięki zaangażowaniu producentów z branży łazienkowej oraz rosnącemu zainteresowaniu architektów wnętrz, dekoratorów, jak i samych użytkowników, na rynku dostępnych jest coraz więcej ciekawych rozwiązań dedykowanych małym pomieszczeniom. Wanna wolnostojąca o mniejszych gabarytach i subtelnej formie doskonale sprawdzi się w każdej łazience.

Jak wybrać odpowiedni model? Wanny wolnostojące wykonywane są z różnych materiałów. Najczęściej stosowanymi są akryl, stal emaliowana, ale także tradycyjne żeliwo bądź konglomeraty łączące zalety tworzywa sztucznego i naturalnych materiałów. Zazwyczaj wanny wolnostojące montuje się w łazienkach powyżej 7m2, jednak producenci dostosowują oferty również do posiadaczy mniejszych pomieszczeń, wprowadzając na rynek wanny o bardziej „kompaktowych” wymiarach, które nie zdominują wizualnie wnętrza.


Fot. Aranżacja niewielkiej łazienki z produktami marki HushLab

Kluczem do sukcesu jest dobre rozplanowanie przestrzeni. Wannę wolnostojącą należy postawić w takim miejscu, by zachować swobodny dostęp do pozostałych urządzeń łazienkowych. Z powodzeniem może znaleźć się blisko ściany bądź pod oknem. Tak, jak w przypadku wanien przeznaczonych do zabudowy, dostępne są modele o różnych wymiarach i kształtach – prostokątne, owalne, okrągłe, jak również asymetryczne. Dużą popularnością cieszą się warianty wanien mogących służyć również jako kabina prysznicowa – jeśli zastosujemy parawan nawannowy lub zasłonkę.

Największą popularnością cieszą się niezmiennie wanny wolnostojące wykonane z akrylu. Zaletą modeli wykonanych z tego materiału jest przystępna cena oraz odporność na uszkodzenia i odbarwienia. Akryl jest materiałem ciepłym w dotyku, a jednocześnie dobrym izolatorem termicznym. Woda w wannie akrylowej dłużej pozostaje ciepła. Dodatkowy atut stanowi lekkość wanny, co znacznie ułatwia montaż. Jeżeli obawiamy się ryzyka zarysowania, warto postawić na wannę żeliwną bądź z konglomeratu albo kamienia naturalnego czy drewna. Jednak w przypadku tych materiałów na rynku dominują modele przeznaczone do dużych wnętrz.

Elementem charakterystycznym wany wolnostojącej są ozdobne nóżki. Jeśli nie planujemy zabudowania wanny ozdobnymi panelami czy płytkami łazienkowymi, dobrze jest poświęcić więcej uwagi na wybór eleganckich nóżek wannowych. Często nawiązują one formą do stylu retro bądź glamour. Mogą być również ozdobnie rzeźbione. Dlatego wanna wolnostojąca w małej łazience to przede wszystkim rozwiązanie polecane wielbicielom aranżacji klasycznych, ekskluzywnych bądź utrzymanych w stylistyce vintage.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here