Atak serca

Nagła blokada tętnicy wieńcowej w sercu powoduje atak serca. Jeśli mięsień sercowy nie dostanie krwi, a przez to nie ma tlenu przez kilka minut, zaczyna się uszkadzać. Serce jest najważniejszym mięśniem w ciele. Serce pompuje krew z tlenem i substancjami odżywczymi w organizmie.

Tkanka mięśniowa serca potrzebuje dobrego dopływu krwi, aby móc pompować. Trzy główne żyły zaopatrują mięsień sercowy w krew. Leżą na zewnątrz serca i otaczają je. Dlatego nazywa się je tętnicami wieńcowymi. Tętnice wieńcowe rozgałęziają się do dużej liczby mniejszych żył.

Przyczyny
Zbyt mało tlenu dla serca
W zawale serca zatkanie dopływu krwi powoduje zatkanie jednej z tętnic wieńcowych. Kiedy zakrzep krwi zamknął jedno z naczyń krwionośnych w sercu, część serca dostaje zbyt mało tlenu. Jeśli dopływ krwi zostanie odcięty zbyt długo, część serca, która nie dostanie krwi, umrze. To martwa tkanka stanowi sam zawał.

W latach poprzedzających zawał często występują zagęszczenia i zwapnienia spowodowane złogami tłuszczu w jednej lub więcej tętnic wieńcowych i mogą tworzyć się skrzepy krwi. Nazywa się to arteriosklerozą lub miażdżycą.

Atak serca – objawy i oznaki
Zawał serca może powodować różne objawy i oznaki. Nie każdy, kto ma atak serca, doświadcza tych samych objawów lub tego samego stopnia. Na przykład objawy ataku serca u kobiet, osób starszych i u osób z cukrzycą są często mniej wyraźne niż typowe.

Typowe objawy zagrażającego lub występującego ataku serca to ostry ból w klatce piersiowej i dyskomfort / nudności. W wielu przypadkach czuje się opaskę, która napina się wokół klatki piersiowej. Jednak około jedna trzecia wszystkich kobiet i jedna czwarta wszystkich mężczyzn z zawałem serca odczuwa niewielki ból lub nie odczuwa żadnego bólu. Wiele osób doświadcza jedynie słabego bólu, nudności, zawrotów głowy, złego samopoczucia, zimnego pocenia się.

Następujące objawy są typowe dla rozwijającego się zawału mięśnia sercowego:
– Ból w klatce piersiowej lub ciśnienie w klatce piersiowej utrzymujące się przez kilka minut.
– Opisane jako zaciskanie, naciskanie lub skręcanie. Często znajduje się tuż za mostkiem.
– Często promieniuje do jednego lub obu ramion — zwłaszcza lewego — i do szyi lub żuchwy. Ból może być zlokalizowany tylko w szyi, szczęce, plecach lub górnej części żołądka.
– Ból jest zwykle silny (ale może być słaby lub nieobecny) i nie jest złagodzony przez odpoczynek lub nitroglicerynę.
– Nudności i wymioty są częste.
– Niewyjaśniona duszność, zawroty głowy.
– Niewyjaśnione pocenie, doświadczane jako zimny pot.
– Ogień piersi lub dyskomfort żołądka.
– Ból w krzyżu.
– Niepokój, pobudzenie, senność, ospałość.

Inne oznaki zawału serca
Zawał zwykle pojawia się nagle. Może to nastąpić w dowolnym momencie — w pracy lub podczas gry, podczas odpoczynku lub podczas treningu. Często zdarza się, że zawał mięśnia sercowego występuje w nocy.

Osoba, u której wystąpił zawał serca, miała objawy ostrzegawcze przez wiele godzin, dni lub tygodni. Wczesnym objawem zawału serca może być nawracający ból w klatce piersiowej, który jest wyzwalany wysiłkiem fizycznym i łagodzony w spoczynku (dławica piersiowa). Ostatecznie można zauważyć, że potrzeba mniejszego wysiłku, zanim pojawi się ból. W przypadku tej dławicy z coraz większymi dolegliwościami (niestabilna dławica piersiowa), ważne jest, aby szukać opieki zdrowotnej, zanim rozwinie się ona w zawał.

http://www.niezawal.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here