Wiele z nas na pewno znużonych jest pracą na etacie lub po prostu chce wybrać dla siebie inną drogę rozwoju i kariery. Być może też nie odnajdujemy się w standardowych korporacjach i w życiu chcemy zająć się czymś zupełnie innym. Z pomocą wówczas przychodzi biznes franczyzowy, który ułatwia życie nie jednemu śmiałkowi, który nie bał się wziąć spraw w swoje ręce i zdecydował się na zmiany. Czym więc jest franczyza i jakie są jej rodzaje?
Czym jest franczyza?
Na sam początek wyjaśnijmy, że franczyza według Europejskiego Kodeksy Etycznego Franczyzy jest określona jako system, w którym dokonuje się towarów i usług, a nawet technologii, która oparta jest na ściśle określonej współpracy w obrębie dwóch niezależnych od siebie pod względem prawnym i finansowym przedsiębiorstwami. Podmioty te nazywane są franczyzobiorcami i franczyzodawcami.
Taką działalność rozpoczyna się od licencji franczyzowej, która oznacza prawo, a jednocześnie obowiązek prowadzenia działalności, opartej na zasadach, które udzielił nam podmiot wraz z licencją. Podjęcie tego typu działalności następuje wraz z podpisaniem umowy franczyzy, Dokładnie się określa w niej prawa i obowiązki obu stron względem siebie. W zamian za podjęcie działalności franczyzowej, otrzymujemy od franczyzodawcy:
- nazwę franczyzodawcy
- niezbędne know how
- prawa do znaku towarowego
- sposoby dotyczące prowadzenia działalności
- sposoby postępowania
- pomoc handlową i techniczną
Decydując się na prowadzenie działalności w oparciu o licencje franczyzową, możemy także korzystać z doświadczenia, a także wiedzy franczyzodawcy. Co otrzymuje w zamian właściciel marki?
Otóż, niepowtarzalną okazję do powiększenia swojego rynku, a jednoczesnym ograniczeniu własnego nakładu. Co do franczyzobiorcy, musi być on gotowy na wniesienie własnego kapitału w działalność, a także liczyć się z poufnością wszelkich informacji przekazywanych przez firmę, a także przestrzegać jej podstawowych standardów.
Rodzaje działalności franczyzowej
W przypadku działalności franczyzowej wyróżniamy jej następujące rodzaje:
- franczyza dystrybucyjna – jest to jeden z popularniejszych rodzajów działalności opartej na licencji franczyzowej. Jest on oparty głównie o przekazanie franczyzobiorcy niezbędnej wiedzy czyli „know how”. Dotyczyć ona powinna głównie całego zakresu asortymentu, a także niezbędnej wiedzy o jego sprzedaży. Ten typ działalności zobowiązuje franczyzobiorcę do prowadzenia sprzedaży pod znakiem franczyzodawcy. Do tego typu działalności, najczęściej zalicza się branże: oparte na sprzedaży artykułów spożywczych o przemysłowych, odzieży i obuwia, a także sklepy z biżuterią, kosmetykami i upominkami oraz stacje paliw.
- franczyza usługowa – to drugi rodzaj działalności oparty na licencji franczyzowej. Wówczas franczyzodawca zobowiązuje się do udzielenia niezbędnego „know how” w zakresie wykonywanych usług. Podobnie jednak ja w franczyzie dystrybucyjnej, przedsiębiorca prowadzi swoją działalność, czyli punkt usługowy, pod znakiem firmowym franczyzodawcy. Do tego typu franczyzy najlepiej wpisują się branże takie jak: gastronomia, edukacja, a także turystyk i hotele czy nawet finanse i bankowość.