Poddasze niewątpliwie jest jednym z chłodniejszych miejsc w domu, ponieważ znajduje się najbliżej zewnętrznego powietrza, od którego odgradza bardzo często jedynie dach. Dlatego tak ważne jest, aby ubytek ciepła w tym miejscu był jak najmniejszy. Stosowane są przeróżne metody ocieplenia poddasza, które skutkują zatrzymaniem ciepła wewnątrz. Dzięki temu nie tylko możemy mieć cieplej, lecz również oszczędniej. Dobra izolacja jest, więc koniecznością. Ponadto dobrze ocieplone poddasze może stać się również pomieszczeniem w pełni użytkowym.
Czym ocieplić poddasze?
Sposobów na dobrą izolację jest kilka. Nowoczesna technologia sprawia, że jest ona coraz bardziej skuteczna. Jednocześnie wymaga mnie wysiłku i pieniędzy. Trzeba pamiętać o tym, że źle wykonane ocieplenie to strata pieniędzy również podczas ogrzewania. Warto, więc dobrze zastanowić się nad materiałem izolacyjnym oraz zespołem, który wybierzemy do tego, aby wykonał ocieplenie poddasza. Do ocieplenia dachu używa się najczęściej wełny mineralnej szklanej lub wełny z włókna skalnego. Taka wełna jest niepalna, lekka i nie przepuszcza pary wodnej, która mogłaby przenikać przez dach. Jej elastyczność sprawia, że dobrze wypełnia każdą przestrzeń. Innym materiałem jest wszystkim znany styropian. Jednak nie jest on tak elastyczny, jak na przykład wełna.
Ocieplenie poddasza membraną
Ocieplenie dachu membraną jest jedną z najskuteczniejszych metod jego ocieplenia. W zależności od tego, jakiej folii membranowej użyjemy, to taki odniesiemy efekt. Folia wysokoparoprzepuszczalna odprowadza wilgoć z ocieplenia oraz chroni je przed wilgocią z zewnątrz. Gorszy efekt uzyskamy stosując folię niskoparoprzepuszczalną. Potrzebujemy wtedy zostawić 3–4 cm szczeliny wentylacyjnej, aby para wodna nie skraplała się do pomieszczenia.
Jak widzimy, aby dobrze ocieplić dach potrzebne są porady fachowców, którzy będą mogli doradzić nam metodę ocieplenia. Zależna ona będzie od indywidualnych wymagań oraz planów, jakie posiadamy w stosunku do rodzaju użytkowania poddasza.