Czym są podkłady poporodowe i jak je stosować

Podkłady poporodowe to bardzo ważny element wyprawki szpitalnej przyszłej mamy. Sprawdzą się również w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w ich większą ilość.

Poród oraz następujący po nim połóg to złożone procesy fizjologiczne, które warto dobrze poznać i odpowiednio się do nich przygotować. O ile większość ciężarnych kobiet bardzo interesują szczegóły przebiegu porodu, połóg często zostaje pominięty. To duży błąd, ponieważ jest on okresem, w którym organizm regeneruje się po olbrzymim wysiłku, jakim jest wydanie na świat dziecka. Jednym z podstawowych objawów połogu jest wydalanie odchodów poporodowych z dróg rodnych. Silne krwawienie związane jest również z gojeniem endometrium. W pierwszym dniach po porodzie jest ono najbardziej obfite, z biegiem czasu się zmniejsza, natomiast całkowicie zanika po kilku tygodniach. W czasie połogu dochodzi także do gojenia się ran po porodzie. Szczególnie ważne jest więc, by w tym okresie zadbać o właściwą higienę miejsc intymnych.

Czym są podkłady poporodowe?

Jest to jeden z najważniejszych artykułów higienicznych, który powinien się znaleźć w kosmetyczne przyszłej mamy. Często nazywane są podpaskami dla kobiet po porodzie. Są na tyle duże i chłonne, że radzą sobie nawet z dużą ilością krwi. Dodatkowo wyróżniają się przewiewnością i delikatnością dla skóry. To produkty stworzone z myślą o kobietach w połogu, dlatego są idealnie dopasowane do ich potrzeb. Podkłady pozwalają na 100% ochronę, przy jednoczesnym zapewnieniu gojącemu się kroczu dostępu powietrza. Dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Wiele z nich neutralizuje również nieprzyjemny zapach. Najlepsze podkłady poporodowe wykonane są z certyfikowanej, ekologicznej bawełny, są wolne od sztucznych substancji, takich jak dioksyny czy chlor, nie zawierają również sztucznych barwników i związków zapachowych, które mogą powodować alergie skórne.

Jak stosować podkłady poporodowe?

Używanie podkładów poporodowych jest niezbędne w pierwszych dniach, a nawet tygodniach po urodzeniu dziecka. Są znacznie bardziej chłonne niż zwykłe podpaski, dlatego w tym okresie sprawdzą się o wiele lepiej. Długość używania podkładów uzależniona jest od obfitości krwawienia oraz indywidualnej decyzji każdej kobiety. Większość świeżo upieczonych mam zamienia je na zwykłe podpaski, a następnie na wkładki higieniczne zazwyczaj po upływie 1- 2 tygodni.

Jeśli chodzi natomiast o sposób używania podkładów poporodowych, jest od dokładnie taki sam, jak w przypadku zwykłych podpasek. Bardzo ważne jest, by często je wymieniać – najlepiej przy każdej wizycie w toalecie. Zapewni to nie tylko poczucie komfortu i czystości, ale również ułatwi gojenie się ran i zapobiegnie powstaniu ewentualnych infekcji.

Jeśli interesuje Cię temat ciąży oraz połogu, więcej rzetelnych i przedstawionych w bardzo ciekawy sposób informacji znajdziesz na blogu https://mamabezrecepty.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here