drugie śniadanie

Bardzo często nie jemy pierwszego śniadania, bo nie mamy na nie czasu. Wtedy zazwyczaj nasze pierwsze śniadanie spożywamy w czasie, w którym powinniśmy spożywać już drugie śniadanie. Trudno nazwać w takim wypadku spóźnione śniadanie drugim, które jemy zwykle za późno. Aby ustosunkować się do bardzo ważnego drugiego śniadania w prawidłowy sposób, czyli każdego dnia zadbać o tę przekąskę, zacząć trzeba od pierwszego śniadania. To posiłek, który koniecznie należy spożyć przed wyjściem z domu do pracy czy do szkoły. Jest porcją energii, dzięki której organizm nie korzysta z rezerw, a co za tym idzie, jego metabolizm i zdrowie funkcjonują w odpowiedni sposób. Po pierwszym śniadaniu po kilku godzinach może dopaść nas głód. Wtedy właśnie jest czas na zjedzenie drugiego śniadania. Powinniśmy nie tylko jeść w zróżnicowany i wartościowy sposób, ale również o regularnych porach.

O drugim śniadaniu

Większość z nas nie odczuwa potrzeby zjedzenia drugiego ważnego posiłku w ciągu dnia. Głód, który się jednak pojawia, oszukują słodką kawą, ciastkiem, słodzonym napojem, drożdżówką czy batonikiem. Należy zdać sobie sprawę, że tego rodzaju posiłek jest tylko pustymi kaloriami, dostarcza jedynie energii, ale nie ma w sobie żadnych wartości odżywczych. W konsekwencji już godzinę po spożyciu takiego zamiennika wartościowego posiłku organizm odczuwa spadek formy. Zaczynamy czuć się osłabieni, ospali i mamy zdecydowanie gorsze samopoczucie. Konotuje to wszelakiego rodzaju problemami z koncentracją. Należy także pamiętać, że duża ilość cukrów prostych zawsze powoduje wyrzut insuliny. Ta w następstwie obniża poziom glukozy we krwi i przyczynia się do gromadzenia energii w postaci tłuszczu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zachorowania na cukrzycę.

ważne aby jeść drugie śniadania - np jabłko

Metabolizm

Osoby, które są na diecie odchudzającej, a także w odpowiedni sposób dbają o swoją sylwetkę powinny starać się zjadać drugie śniadania. Podczas zdrowego odżywiania się bardzo ważna jest regularność. Organizm przyzwyczaja się do określonych pór posiłków i domaga się ich w takim czasie. Mózg niestety w przypadku braku regularnych posiłków dostaje informację, że ma gromadzić zapasy. W konsekwencji niejedzenie drugiego śniadania będzie prowadziło do odkładania się tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak zadbamy o 5 regularnych posiłków każdego dnia, organizm będzie pracował prawidłowo i efektywnie. Mylne jest jednak przeświadczenie, że im mniej zjemy, tym więcej schudniemy. Działa to zupełnie odwrotnie. Więcej posiłków, a odpowiednio dobranych i niskokalorycznych pozytywnie wpływa na rozwój naszego metabolizmu i spalanie tkanki tłuszczowej.

Jakie powinno być drugie śniadanie?

Drugie śniadanie powinno być pokryciem 10-15% dziennego zapotrzebowanie na energię.

Dobrze, aby składało się ono z węglowodanów złożonych, które długo uwalniają energię. Porcja owoców, które są bogate w witaminy, mikroelementy oraz błonnik to jedna z najlepszych opcji, którą możemy wybrać na przygotowanie drugiego śniadania.

Rzeczywiście można mieć dość tradycyjnych kanapek, dlatego świetnym zamiennikiem są na przykład tortille z łososiem, awokado lub z suszonymi pomidorami. Dzień wcześniej można przygotować świetny posiłek w postaci placuszków owsianych z owocami czy naleśników.

Drugim śniadaniem może być także szybko zmiksowany koktajl.

Podsumowanie

Drugie śniadanie jest zatem niezbędne, nie tylko dla osób, które chcą dbać o swoją sylwetkę, ale także dla tych, którzy po prostu chcą zadbać o swoje zdrowie. Zjedzenie drugiego śniadania sprawi, że nie będziemy odczuwać głodu, dzięki czemu staniemy się bardziej wydajni, a nasza praca będzie efektywna. Dodatkowo regularne spożywanie posiłków prowadzi do unormowania się metabolizmu i pomaga w regulacji układu trawiennego. Nasz mózg dostanie sygnał, że nie musi magazynować energii. Nie będzie odkładał tłuszczu w postaci oponek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here