Wybór odpowiedniego szamponu do mycia włosów, okazuje się wymagającym zadaniem. Nic więc dziwnego, że każdego dnia można napotkać różnorodne fakty i mity, dotyczące ich działania. W co powinno się wierzyć, a do czego podejść z dystansem? Oto najpopularniejsze fakty i mity na temat szamponów.
Zobacz też: http://kobiecosc.pl/mity-temat-szamponow/
Fakty na temat szamponów do mycia włosów
Fakt: nie należy używać zbyt dużych ilości szamponu w trakcie mycia – nie jest prawdą, że użycie jak największej ilości szamponu do włosów sprawi, że będą one bardziej świeże, lekkie lub błyszczące. Lepiej jest włosy myć częściej z użyciem mniejszej ilości szamponu. Aby włosy zostały dogłębnie umyte, należy nałożyć na nie taką ilość szamponu, która pokryje włosy i skórę głowy pianą. Powinna być to wielkość jednego lub dwóch orzechów laskowych.
Fakt: silikony w szamponie mogą być trudne do usunięcia – silikony są kontrowersyjnym składnikiem produktów pielęgnacyjnych. Są one jednak przydatne w pielęgnacji zniszczonych włosów. Dzięki nim, stają się one gładsze, bardziej gęste, miękkie, a do tego błyszczące. Silikony dzielą się jednak na „lekkie” i „ciężkie”. Jeżeli chodzi o tę drugą kategorię, to rzeczywiście ich usunięcie może wymagać użycia przeznaczonych do tego szamponów oczyszczających.
Mity na temat szamponów do mycia włosów
Mit: suchy szampon szkodzi włosom – suchy szampon bardzo szybko odświeża włosy, bez konieczności ich mycia. Często można spotkać się z opinią, że suchy szampon szkodzi włosom. Jeżeli chodzi o sporadyczne używanie produktu, to z pewnością nie wpłynie on negatywnie na kondycję włosów. Suchy szampon może niszczyć włosy i podrażniać skórę głowy tylko w przypadku, kiedy używa się go codziennie, zamiast tradycyjnego mycia włosów.
Mit: należy unikać szamponów z SLS i SLES – są to detergenty, które mają silne właściwości czyszczące. Można je wykorzystywać m.in. do produkcji środków czystości. Ich duża ilość rzeczywiście może podrażniać skórę głowy, jednak w szamponach substancje te występują w minimalnych ilościach. SLS i SLES są niezbędne, aby dogłębnie oczyścić skórę głowy i włosy z zanieczyszczeń.
Przeczytaj też: http://dominikum.pl/jak-czesto-zmieniac-szampon-do-wlosow/