Większość z nas jest świadoma tego, że należy regularnie przeprowadzać badania kontrolne. Jeśli nasz stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń, powinniśmy je robić raz do roku. Najczęściej skupiamy się na morfologii krwi, która pozwala na sprawdzenie poziomu wielu składników, ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak nie możemy zapominać o tak istotnym badaniu, jaki stanowi analiza moczu.
Mocz do badania należy przynieść w odpowiednim, jałowym pojemniku. Można go kupić w każdej aptece. Powinien być on zebrany rano, ze środkowego strumienia, po uprzednim, dokładnym umyciu się. Do analizy trzeba go oddać nie później niż cztery godziny po pobraniu. Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia otrzymujemy wynik, z którym należy zgłosić się do lekarza. Na jego podstawie każdy specjalista jest w stanie skontrolować pracę układu moczowego oraz innych narządów wewnętrznych.
Badanie ogólne moczu – jak właściwie interpretować wyniki badań wiedzą wszyscy lekarze, dzięki czemu są w stanie szybko wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Na początku analizy zazwyczaj znajdują się informacje na temat koloru, przejrzystości oraz ciężaru właściwego moczu. Normy wskazują, że powinien on mieć barwę jasnożółtą, jednak tutaj występują różnice spowodowane dietą oraz przyjmowanymi lekami i nie zawsze świadczą o chorobie. Mocz mętny, nieprzejrzysty może świadczyć o obecności krwinek czerwonych, leukocytów, bakterii oraz soli. Wszystkie one wskazują na infekcję lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek oraz innych narządów. W moczu powinien znajdować się urobilinogen. Jego brak świadczy o zastoju żółci, czyli o cholestazie – bardzo niebezpiecznego schorzenia dla kobiet w ciąży. Natomiast podwyższony poziom wskazuje na wystąpienie żółtaczki. W moczu nie może występować białko, glukoza, bilirubina oraz osady. Pojawienie się poszczególnych składników powinno być wskazaniem do dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy, chorób wątroby lub przerzutów nowotworowych. O dalszym leczeniu zawsze decyduje lekarz.

http://www.mordewind.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here