Wapń to niewątpliwie jeden z kluczowych dla naszego organizmu pierwiastków. Jeżeli chcielibyśmy stworzyć listę funkcji, które pełni, to byłaby ona niezwykle długa. Nic wiec dziwnego, że nawet niewielkie jego niedobory mogą powodować niemały dyskomfort.

Funkcje wapnia

Najczęściej wapń kojarzony jest jako materiał budulcowy kości. I rzeczywiście bez niego kości nie byłyby wstanie pełnić swoich funkcji. Ale poza tym, że jest głównym składnikiem całego układu kostnego, wapń stanowi też główny materiał budulcowy włosów i paznokci. A i to nie wszystko. Bez wapnia nie mogłyby funkcjonować także układy: nerwowy, mięśniowy i sercowo-naczyniowy. To właśnie ten pierwiastek odpowiada za prawidłową kurczliwość mięśni, pracę serca, czy tkankę nerwową. Ponadto pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, aktywuje pracę wielu enzymów, a także wspiera procesy krzepnięcia krwi i przemiany materii.

Wapń – typowe objawy niedoboru wapnia w organizmie

Wystarczą niewielkie niedobory tego pierwiastka, aby organizm zaczął nam wysyłać niepokojące sygnały. Początkowo są to kurcze mięśni, bóle stawów, mrowienie i drętwienie kończyn, czy wolniejsza praca serca. Gdy niedobór staje się coraz większy, dochodzą do tego: problemy z chodzeniem, stany lękowe, łamliwość kości, włosów i paznokci, a także zaburzenia wzrostu u najmłodszych.

Wapń i witamina D

Wapń nie jet pierwiastkiem wytwarzanym przez ludzki organizm. Dlatego musimy pamiętać, aby nie brakowało go w naszej diecie. Ale i to może nie wystarczyć. Bo żeby organizm przyswoił dostarczony z pożywieniem wapń, potrzebuje jeszcze witaminy D. A ta bardzo często występuje w zbyt niskich ilościach. Dlatego też, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy poziom witaminy D drastycznie spada w organizmie, warto zadbać o jej suplementację.

Dieta bogata w wapń

Jest wiele produktów, w których zajdziemy wapń. Obok mleka i jego przetworów są to również jajka, ryby, gruboziarniste kasze, przetwory mączne, liściaste i strączkowe warzywa, czy orzechy i naturalne kakao.

http://www.3pytania.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here