Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości, która od czasu do czasu może dopaść każdego człowieka, bez względu na wiek czy płeć. Z reguły ból brzucha nie oznacza niczego poważnego. Może wiązać się np. lekką niestrawnością lub wzdęciem, które za chwilę minie samoistnie. Czasem wystarczy napić się ciepłej herbaty, naparu z ziół lub zażyć kropli. Z kolei kobiety skarżą się bardzo często na ból brzucha, który pojawia się podczas menstruacji. Większość z nich radzi sobie ciepłymi okładami lub środkami farmakologicznymi o działaniu przeciwbólowym lub rozkurczowym.

Zdarza się jednak i tak, że ból brzucha to objaw, który sygnalizuje znacznie poważniejsze schorzenie. Wspomniane dolegliwości menstruacyjne mogą okazać się niebezpieczną endometriozą. Z kolei ból brzucha traktowany jako symptom zatrucia, w przypadku wielu pacjentów zostaje zdiagnozowany jako przewlekłe schorzenie związane np. z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów układu moczowego. Wśród chorób, które często objawiają się boleściami w obrębie jamy brzusznej można wymienić m.in. kamicę nerkową, infekcje pęcherza, zapalenie wyrostka robaczkowego czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jeśli zatem chory odczuwa intensywny ból, który na dodatek utrzymuje się dość długo, warto sprawę skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. W sytuacji, gdy pojawią się inne objawy, np. podwyższona temperatura, biegunka, mdłości, torsje, osłabienie, wysypka, krwawienie, utrata przytomności – wówczas wizyta u specjalisty powinna być natychmiastowa. Nawet błahe sygnały mogą okazać się atakiem, który wymaga szybkiego podania leku lub nawet niezwłocznej operacji.

Warto mieć również świadomość, że ból brzucha to także częsta reakcja organizmu na stres. Coraz więcej osób skarży się na tego typu problemy, wynikające z szybkiego, a przy tym niezdrowego trybu życia. Nadmiar pracy, problemy wynikające z codziennych obowiązków, brak czasu na odpoczynek – to droga do szybkiej utraty zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto więc zadbać o własny komfort i zapewnić sobie choć odrobinę relaksu. Z kolei osoby cierpiące na nerwicę powinny udać się do terapeuty.

http://www.fabrykafigury.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTermolezja
Następny artykułNa temat zawrotów głowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here