Jak leczyć wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to problem, który zazwyczaj występuje w obrębie stóp. Najczęściej paznokcie paluchów są narażone, chociaż czasami dzieje się tak, że małe paznokcie również potrzebują pomocy. O wrastającym paznokciu mówi się wtedy, gdy płytka paznokciowa boleśnie wbija się w tkanki miękkie otaczające paznokieć, czyli wał okołopaznokciowy. Na początku pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, a z czasem ból. W zaawansowanym etapie pojawia się wydzielina ropna i ziarnina.

Przyczyny

Za wrastający paznokieć może odpowiadać nadmierny ucisk ze strony buta lub uraz mechaniczny. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja w domu. Za krótkie skracanie paznokci czy nadmierne wycinanie brzegów paznokcia może spowodować jego wrastanie. Innymi przyczynami mogą być również:
– skaleczenie w okolicy wału paznokciowego,
– nawracająca grzybica paznokci,
– nadpotliwość stóp,
– chodzenie w butach z wąskimi czubkami lub na obcasach,
– przerośnięte wały okołopaznokciowe,
– nadwaga.

Leczenie

Co robić gdy wygląd naszego paznokcia nas zaniepokoi? W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do gabinetu podologicznego. To właśnie tam uzyskamy pomoc. Specjalista podolog obejrzy problem oraz przeprowadzi wywiad. Następnie dobierze odpowiednią terapie. Metod leczenia jest kilka, dlatego bardzo ważne żeby metodę dobrać pod konkretny problem.
Z metod dostępnych na rynku możemy wymienić:
tamponowanie specjalnym opatrunkiem lub rurkami Sulci-protektor – ta metoda stosowana jest w celu wyprowadzenia paznokcia na prawidłowy tor wzrostu. Dotyczy to szczególnie paznokci stóp przed lub w początkowej fazie wrastania.
klamry ortonyksyjne – rodzajów jest kilka: klejone plastikowego, metalowe, złote, tytanowe lub druciane. Specjalista dobiera odpowiednią klamrę do płytki paznokciowej. Ich zadaniem jest uniesienie wrastającej płytki paznokcia i nakierowanie na prawidłowy tor wzrostu.
kostka Arkady – to najszybsza, nieinwazyjna i wykorzystująca specjalne narzędzie metoda leczenia wrastających paznokci. Kostka ustawia paznokieć we właściwej pozycji, która następnie utrwalana jest akrylem.

www.gabinetpodologiczny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here