Dobór gniazd elektrycznych i łączników światła

0
1170

Jedynym widocznym elementem ukrytej pod ścianą instalacji elektrycznej są gniazdka i łączniki światła. Istotne jest zatem, aby oprócz funkcjonalności oferowały estetykę i dopasowanie do wystroju wnętrza. Podczas wyboru tych elementów na pierwszym miejscu należy jednak postawić bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Sposób montażu gniazd i łączników

Sposób zamontowania gniazd i łączników, a także ich budowa są zależne od rodzaju instalacji, w ramach której mają pracować. W przypadku instalacji ułożonej pod tynkiem lub w tynku stosowany jest najczęściej osprzęt podtynkowy. Jest on osadzany w specjalnych puszkach. W przypadku instalacji poprowadzonej po powierzchni ściany wykorzystuje się osprzęt z obudową, który posiada zabezpieczenia przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Dla instalacji prowadzonych w listwach i kanałach przewidziany jest osprzęt mocowany do boku listwy lub na obudowie kanału.

Popularne rodzaje łączników elektrycznych

Przeglądając asortyment łączników Viko, możemy wyróżnić elementy:

– jednobiegunowe,

– dwubiegunowe,

– schodowe,

– krzyżowe.

Oczywiście możemy także spotkać łączniki o specjalnym przeznaczeniu, które służą do sterowania żaluzjami lub ogrzewaniem. Wiele modeli posiada również podświetlenie oraz sygnalizację przepływu prądu.

Łącznik jednobiegunowy służy do załączania odbiorników jednofazowych. Jest wykorzystywany najczęściej w obwodach, które zasilają oprawy oświetleniowe posiadające jedno źródło światła. Element włączający oświetlenie montuje się przeważnie na wysokości 1,4 m i w odległości 15 cm od ościeżnicy. Łączniki oświetlenia łazienki lub WC najwygodniej jest zainstalować na zewnątrz danego pomieszczenia. Wynika to z faktu, że pomieszczenia te nie posiadają dostępu do naturalnego źródła światła.

W przypadku opraw oświetleniowych posiadających kilka źródeł światła zaleca się stosowanie łączników Viko Karre dwu lub trzyklawiszowych. W sytuacji gdy będziemy chcieli włączać światło z dwóch miejsc, to jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie łącznika schodowego.

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej

Poziom bezpieczeństwa poszczególnych elementów instalacji elektrycznej jest określany za pomocą dwucyfrowego kodu IP. Pierwsza cyfra (od 0 do 6) określa poziom ochrony przed dostępem ciał stałych. Druga cyfra (od 0 do 8) określa poziom zabezpieczenia przed wodą. Instalując osprzęt w pomieszczeniach o dużej wilgotności, należy zadbać, aby posiadał zabezpieczenie przed wilgocią. W pomieszczeniach, w których występują pyły, osprzęt musi mieć obudowę pyłoszczelną.

W przypadku suchych pomieszczeń wystarczające będą łączniki o stopniu ochrony IP20. W piwnicy, garażu czy pralni konieczne jest zastosowanie łączników IP44. Na zewnątrz należy instalować łączniki IP65.

Gniazda wtyczkowe

W lokalach mieszkalnych powszechnie stosuje się gniazda Viko ogólnego przeznaczenia oraz gniazda dedykowane do przyłączenia konkretnych odbiorników. W pierwszej grupie możemy umieścić gniazda wtyczkowe dwubiegunowe, które wchodzą w skład obwodów jednofazowych. Gniazda dwu i trzybiegunowe, dedykowane dla konkretnych odbiorników, należy umieścić w pobliżu gniazd ogólnego przeznaczenia. Warto pamiętać, aby wszystkie gniazda wtyczkowe w lokalu miały styk ochronny połączony przewodem ochronnym z symbolem PE.

Do gniazd z bolcem należy zastosować wtyczkę ze specjalnym, tulejkowym stykiem lub wtyczki z wycięciem.

Biorąc pod uwagę sposób instalowania, gniazda wtyczkowe Viko możemy podzielić na podtynkowe oraz natynkowe. Mogą one posiadać obudowę bez specjalnych zabezpieczeń lub wyposażoną w zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Gniazda podtynkowe są montowane w puszkach. Warto pamiętać, aby po założeniu puszki nie odstawały od ściany.

W sytuacji gdy kilka gniazd i łączników trzeba zainstalować obok siebie, optymalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich w puszce z kilkoma otworami. Całość można zasłonić wspólną ramką.

Wybierając łączniki oraz gniazda elektryczne oprócz walorów estetycznych należy zwrócić szczególną uwagę na ich funkcjonalność, wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo. Dzięki temu będziemy mogli komfortowo korzystać z całej instalacji przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here