Owerloki – maszyny do wykańczania odzieży w twoim domu

0
1519

Owerlokami nazywamy urządzenia szwalnicze wykorzystywane do obrzucania krawędzi materiałów, w celu ich zabezpieczenia przed pruciem. Owerloki wykorzystywane są zarówno w pracy przemysłowej – w zakładach produkujących odzież – jak i w samodzielnej oraz amatorskiej pracy wytwórczej. W zależności od przeznaczenia poszczególne owerloki będą różnić się wieloma specyfikacjami, istotnymi z perspektywy użytkownika danego urządzenia. Jakie są najważniejsze parametry owerloku oraz do czego dokładnie używane jest to urządzenie?

Owerloki przemysłowe a owerloki do domu

Owerloki przemysłowe to urządzenia o wyjątkowo dużej mocy i wydajności. Przeciętny owerlok wykorzystywany do produkcji przemysłowej pracuje z prędkością, którą można przeliczyć na ponad 6 tysięcy wkłuć na minutę. Dzięki temu owerloki stosowane w przemyśle odzieżowym są w stanie obszywać setki metrów materiałów. Ich minusem jest jednak ich duża waga i rozmiar, są to maszyny osadzone w dedykowanych stołach, czyli praktycznie gotowe stanowiska szwalnicze. Często maszyny przemysłowe pozwalają jedynie na wykonanie jednego, z góry ustalonego wzoru ściegu, bez możliwości wprowadzenia nowych ustaleń.

W przypadku owerloków przeznaczonych do zastosowania domowego mamy do czynienia z maszynami o nieco innych parametrach. Przede wszystkim owerloki domowe są wyraźnie mniejsze, a przez to kompaktowe i przenośne, bez trudu po skończonej pracy można owerlok domowy schować do szafy. Domowe owerloki są też wolniejsze. Przeciętna liczba wkłuć wykonywanych przez owerlok domowy sięga około tysiąca na minutę. Zarazem owerloki domowe pozwalają na wykonywanie większej liczby różnorodnych ściegów, począwszy od 2-nitkowych, przez 3- i 4-, a nawet 5-nitkowe. Z perspektywy amatorskiego użytkownika znacząco poprawia to funkcjonalność danego owerloku, który może służyć do estetycznego wykańczania zarówno tkanin, jak i dzianin.

Zastosowanie szczegółowe owerloków

Podstawowym zastosowaniem owerloków jest zabezpieczanie krawędzi materiałów przed ich pruciem trwałym i elastycznym ściegiem. Zaliczyć tu należy zarówno obszywanie kilku fragmentów materiałów, które chcemy z sobą w ten sposób połączyć, jak i obszywanie krawędzi jednego materiału. Warto dodać, że owerloki dysponują wbudowanym nożem, pozwalającym na odcinanie nadmiaru materiału, jednocześnie wyrównując krawędź. 

Ponadto owerloki pozwalają na zniwelowanie rozciągania się elastycznych materiałów podczas szycia, jak i celowe uzyskanie takiego efektu. Wszystko to za sprawą specjalnej budowy mechanizmów ząbków, które odpowiadają za przesuwanie materiału podczas szycia, są one podzielone na dwa rzędy – przednie i tylne, a użytkownik może z łatwością regulować ich pracę. Owerloki mogą być też z powodzeniem używane do wszywanie w ubrania takich elementów, jak sznurki do kaptura, gumki czy taśmy.

Oprócz tego owerloki wykorzystuje się w celu obszywania nie tylko ubrań, ale także tkanin innych typów – koców, dywanów, wycieraczek, chodników i innych.

Gdzie nabyć owerlok?

Osobom poszukującym sprawdzonych dostawców owerloków polecamy sklep internetowy szyj.pl, w którego ofercie znajdują się urządzenia pochodzące od najpopularniejszych producentów, w tym: overlocki Janome, Elna, Brother, Juki czy Minerva.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here