Ten dom to wyjątkowy rarytas dla tych, których interesują Żydzi, ich historia oraz kultura. Był jednym z wielu prywatnych domów modlitwy w mieście, w którym Żydzi aż do II wojny stanowili znaczną część mieszkańców. Dziś jest jedną z nielicznych pamiątek po nich, a zarazem – jednym z najcenniejszych skarbów, jakim może się pochwalić Będzin. Odkryty i odnowiony w początkach XXI wieku znów zachwyca. Co można tu zobaczyć?

Sala modlitewna
Uwagę przyciąga przede wszystkim sala modlitewna. Mogło się w niej pomieścić około 30 osób. Salę też można do dziś oglądać na I piętrze. Niestety nie zachowała się jej wyższa kondygnacja, przeznaczona dla kobiet. Tzw. babiniec został zniszczony w czasie II wojny światowej. Na szczęście udało się odkryć zachowane fragmenty polichromii, które po przeprowadzonych pracach znów cieszą oczy.

Polichromie
Górna część polichromii ma charakter symboliczny, dolna z kolei ma formę ciekawej boazerii. W malowidłach tych wyróżnia się pięć dobrze zachowanych tablic. Pierwszą z nich stanowi ołtarz z 12 chlebami pokładnymi, uwagę przyciąga też tablica z menorą. Panorama Jerozolimy oraz tablica przedstawiająca instrumenty muzyczne to kolejne perełki, które można podziwiać w tym niezwykłym wnętrzu. Wielkim zainteresowaniem cieszy się ostatnia tablica. Przedstawia ona groby królewskie domu Dawida, a ze względu na dobry stan zachowania stała się jednym z najcenniejszych skarbów tego domu.

http://www.travelneo.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here