Najbliższe okolice Tarnowskich Gór mogą nas oczarować swym pięknem, bogactwem i różnorodnością. Wśród tych dzielnic, które mogą się okazać ciekawym celem wycieczki, ważne miejsce zajmują Repty Śląskie. Jakie atrakcje czekają tu na gości?
Repty Śląskie to dzielnica, która może się pochwalić ciekawą przeszłością. Wiadomo, że wieś ta istniała już w początkach XIII wieku, a w połowie tego stulecia jej mieszkańcy mogli się już cieszyć znacznymi przywilejami górniczymi. W dziejach miejscowości ważną rolę odegrał ród Donnersmarcków. To do nich należała tutejsza rezydencja, wzniesiona w czasach księcia Guido. Jak wyglądała ta budowla? Wiadomo, że zamek w Reptach powstał pod koniec XIX stulecia i był jednym z ciekawszych przykładów stylu neorenesansowego. Niestety, zamek ten został poważnie zniszczony w czasie wojny, a w latach 60-tych jego pozostałości rozebrano. Dziś w miejscu, w którym stał niegdyś potężny zamek, mieści się Górnośląskie Centrum Rehabilitacji.
Choć zamek został zniszczony, Repty Śląskie wciąż są atrakcyjnym celem niejednej wycieczki. Dumą dzielnicy jest wspaniały park krajobrazowy, na terenie którego czekają wspaniałe atrakcje przyrodnicze. Można tu zobaczyć stare buki, klony oraz dęby, pięknie prezentuje się też dolina rzeki Dramy. Najważniejsze atrakcje, z jakimi można się spotkać w Reptach, wiążą się jednak nie z przyrodą, ale z górnictwem. Dumę Rept jest bowiem Sztolnia Czarnego Pstrąga i jej dwa szyby: „Ewa” i „Sylwester”. Sztolnia ta jest jedną z najważniejszych atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki, dzięki czemu wycieczki na teren tej dzielnicy zaglądają bardzo chętnie.

http://www.innebrzmienia.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here