Dieta wegetariańska to jedna z diet eliminacyjnych. Dla osób, które jej nie stosują, wydaje się dość skomplikowana i ryzykowna. Wegetarianie zwykle są posądzani o niedobory wielu ważnych składników w organizmie. Tymczasem wystarczy właściwie bilansować posiłki i stosować suplementy dla wegetarian aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem i witalnością.
Dieta pod lupą
Mimo, że wegetarianizm jest dość dobrze znany, wykluczenie mięsa z codziennych posiłków wciąż budzi kontrowersje. Badania dowodzą, że dieta bez udziału mięsa w żaden sposób nie jest uboższa o niezbędne składniki i mikroelementy. Porównanie, jakie niedobory mają wegetarianie czy weganie nie odbiega zasadniczo od wyników, które zanotowały osoby jedzące wszystkie typy pokarmów. Przy diecie roślinnej problematyczne okazały się ilości wapnia, jodu oraz witaminy B12. Dlatego osoby, które dopiero rozpoczynają życie bez mięsa powinny w pierwszej kolejności sięgać po suplementy dla wegetarian. Mają idealnie zbilansowane witaminy i mikroelementy.
Nie tylko warzywa i owoce
Jednym z mitów, dotyczących diety wegetariańskiej jest przekonanie, że należy się odżywiać głównie, jeśli nie wyłącznie, warzywami i owocami. I przyjmować duże ilości suplementów dla wegetarian. Jednak w codziennych posiłkach powinno być miejsce również dla innych składników, jak: ziarna zbóż, orzechy, pestki, nasiona roślin strączkowych, glony, grzyby oraz nabiał i jaja. Dwa ostatnie z tej listy są wyjątkowo cenne, ponieważ stanowią źródło witaminy B12. To ona odpowiada za tworzenie się czerwonych krwinek i właściwe funkcjonowanie układu nerwowego. Jej niedobory prowadzą nie tylko do anemii, ale także poważnych problemów neurologicznych. Przy bardziej restrykcyjnej odmianie wegetarianizmu – weganizmie istnieje konieczność suplementowania tej witaminy. Nie ma ona bowiem roślinnego odpowiednika mimo, że wielu producentów żywności twierdzi inaczej.
Problem z wapnem
Całkowite wyeliminowanie produktów mięsnych to powód, dla którego warto uważniej przyjrzeć się źródłom wapnia. Problem nie dotyczy osób, jedzących nabiał. Najwięcej wapnia znajduje się w ziarnach maku. Można również sięgać po nie w migdałach, sezamie, orzechach laskowych, suszonych figach czy morelach. Jego cennym źródłem są także rośliny zielone: jarmuż, botwina, szczypiorek, natka pietruszki, nasiona roślin strączkowych. Na rynku dostępne są także produkty wzbogacone wapniem, jak tofu czy mleko roślinne. Dobrym pomysłem poza szukaniem wapnia także w suplementach dla wegetarian jest picie wody o dużej zawartości minerałów. Jeśli wegetarianin ma dobrze wyliczoną kaloryczność w ciągu dnia, nie powinien mieć niedoborów wapnia.
Mimo, że obecnie mamy najlepszy z możliwych dostęp do wiedzy na temat diet eliminacyjnych, zawsze można liczyć na dodatkowe wsparcie. Istnieje wiele stron internetowych, opracowywanych przez wieloletnich praktyków wegetarianizmu. Podają gotowe przepisy śniadań, obiadów, kolacji, deserów a nawet przekąsek. Warto zaufać ich doświadczeniu, jak również skorzystać z pomocy dietetyka, obeznanego z dietą, pozbawioną mięsa.