Kiedy coraz większymi krokami zbliża się wakacyjny okres, dopada nas myśl przywodząca chęć spalenia tłuszczu, szczególnie z okolic brzusznych. Jeżeli chcesz w stosunkowo szybkim tempie pozbyć się tak zwanej fałdki na brzuchu mamy dla ciebie sposób o wiele lepszy od katorżniczych treningów, czy też niezwykle restrykcyjnych diet nakazujących zjadanie mniej niż tysiąca kalorii w ciągu dnia co niemalże doprowadza organizm do głodówki. W ten sposób wprowadzamy organizm w stan stresu gdzie najczęściej zaczyna bronić się przed utratą tkanki tłuszczowej i w okresie głodu zaczyna spalać mięśnie. Zatem jak wprowadzić ciało w stan pozyskiwania energii z odłożonego tłuszczu i cieszyć się płaskim brzuchem?
Tłuszcz tak naprawdę nie sprawia, że tyjemy!
W celu wytłumaczenia zjawiska, jakim jest tycie należy zasięgnąć informacji z fundamentalnych zasad zdrowego żywienia. Faktem jest to, że tłuszcze nie są odpowiedzialne za odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie, dopiero w połączeniu z cukrami mogą stanowić dla nas kłopot. Większość z nas korzysta z diety bogatej w węglowodany, ponieważ są one głównym paliwem dla organizmu i najczęściej występujących makroskładnikiem w pokarmach, co za tym idzie najłatwiej jest go dostać. Jednak, czy oznacza to, że jest dla nas najlepszym składnikiem żywieniowym? Przyjrzyjmy się ładunkowi energetycznemu tłuszczy i cukrów. Węglowodany posiadają tylko 4kcal w na 1 gram, natomiast tłuszcze posiadają aż 9kcal na 1 gram.
Czy powinniśmy zatem opierać swoją dietę na tłuszczach?
Jeżeli zależy nam na tym, by w jak najszybszym tempie zgubić tłuszcz z okolic brzucha odpowiedź brzmi tak. Przejście na dietę o niskiej zawartości węglowodanów lub nawet zaadaptowanie sposobu żywienia, jakim jest dieta ketogeniczna będzie najszybszą drogą do smukłej sylwetki i zachowania odpowiedniej dozy witamin w trakcie żywienia.
Dla niektórych sposób zamienienia spożywania cukrów na spożywanie tłuszczy może wydawać się jakąś żywieniową sztuczką. Nic bardziej mylnego. Ludzki organizm od zarania dziejów jest zaadaptowany do korzystania z ciał ketonowych w celu pozyskiwania energii, wytwarzanych podczas spożywania niemal 80% tłuszczu dziennie. Cały sęk tkwi w tym, aby zachować równowagę w doborze produktów. W zależności od tego ile kalorii będzie zawierała nasza dieta nie możemy przekraczać 30-50 gramów węglowodanów dziennie.
Dobierając nabiał musimy pamiętać o spożywaniu twarogu, śmietan, czy też jogurtów pełnotłustych. Oprócz tego powinniśmy posiłkować się tłustymi mięsami, twardymi serami z niską zawartością cukrów i różnego rodzaju orzechami. Z owoców warto postawić na awokado.
Dzięki tak dużemu nasyceniu tłuszczu w diecie w ekspresowym tempie zmusimy nasz organizm do korzystania z nowego paliwa w postaci ketonów pozyskiwanych z tkanek tłuszczowych, zatem nasza energia będzie pochodziła z tłuszczu, który wcześniej zmagazynowaliśmy i zamierzamy spalić.
Pomysły na posiłki w diecie ketogenicznej lub niskowęglowodanowej
Posiłki tłuszczowe to dla ciebie coś nowego i nie masz pomysłu na skomponowanie gotowych dań? Z pomocą przyjdzie ci stron internetowa ketowariatka.pl, znajdziesz za jej pośrednictwem gotowe przepisy, jak i ciekawostki na temat diety bogatej w tłuszcze.