Choć rynek branży oświetleniowej jest bardzo szeroki, a klienci mają do wyboru przeróżne typy oświetlenia, lampy wiszące nadal pozostają tymi, które są najczęściej wybierane. Choć nie koniecznie już muszą grać we wnętrzu pierwsze skrzypce, tak, jak kiedyś było w przypadku żyrandoli, to jednak cieszą niegasnącą popularnością. Montuje się je w centralnym miejscu pomieszczenia i nadaje tym samym rolę oświetlenia ogólnego lub innym, wyznaczając w ten sposób strefę pomieszczenia o określonej funkcji.
Lampy wiszące, choć wszystkie należą do tej jednej kategorii, mogą się znacznie między sobą różnić. Różnice dotyczą funkcji, jaką mają pełnić w pomieszczeniu, stylu wnętrza, do jakiego są przeznaczone oraz oczywiście designu. Wśród nich spotkamy zarówno takie, które są bardzo skromne, minimalistyczne i pozbawione jakichkolwiek ozdobników, jak i bogato zdobione i pełne przepychu. Jak dobierać je do wnętrza?
Lampa wisząca a funkcja pomieszczenia
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na funkcję pomieszczenia. Jeśli lampa ma dobrze spełniać swoje zadanie, musi być ściśle do niej dopasowana. Niekiedy może się zdarzyć, że pomieszczenie łączy w sobie kilka różnych funkcji. Tu dobór oświetlenia musi być szczególnie dobrze przemyślany. Znacznie łatwiej jest wtedy, kiedy wybieramy oświetlenie funkcyjne, pełniące jedną, określoną rolę.
Lampy wiszące przeznaczone do powieszenia nad stołem w jadalni, czy też kuchenną wyspą charakteryzują się określoną budową. Może to być jedno lub kilka źródeł światła, zazwyczaj ustawionych w rzędzie lub zebranych luźno. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wiesza się je znacznie niższej, niż oświetlenie ogólne w pomieszczeniu. Te drugie z kolei, zawieszone wysoko przy suficie, mają za zadanie równomiernie rozświetlić całe pomieszczenie.
Rola oświetlenia
Niezależnie od funkcji pomieszczenia, bardzo istotne znaczenie odgrywa również rola samego oświetlenia. Część lamp to oprawy dekoracyjne, tu doskonale sprawdzają się designerskie lampy wiszące Azzardo.com.pl; inne przede wszystkim mają za zadanie oświetlać wnętrze światłem w taki sposób, który stworzy dogodne warunki bytowania mieszkańców. Na pierwszy plan wysuwa się zatem ich funkcjonalność.
W przypadku lamp o charakterze dekoracyjnym znaczenie ma zarówno sposób, w jaki oświetlają one wnętrze, jak i sam design oprawy. Nierzadko są to bogato zdobione lampy w stylu glamour albo takie, które wyróżniają się oryginalną formą.
Styl wnętrza również ma znaczenie
Lampa wisząca powinna zostać dostosowana do stylu, w jakim urządzono wnętrze. Jeśli mowa o stylu klasycznym, wybierajmy lampy, które z tym stylem korespondują, jeśli o stylu nowoczesnym, zwróćmy uwagę na wpisujące się w ten styl oprawy nowoczesne.
Ciekawym przypadkiem są tutaj lampy industrialne, które równie dobrze wpisują się we wnętrza surowych loftów, jak i wnętrz nowoczesnych i innych. Co ciekawe, choć same są bardzo skromne, minimalistyczne i równie surowe, jak same lofty, mają tendencje do ocieplania wnętrza.
Poprzez odpowiednie dobranie lampy do wnętrza, nie trzeba rozumieć dokładnego dopasowania jej kolorystyką i stylem. Niekiedy lampę dopieramy do wystroju na zasadzie kontrastu. Skupiająca na sobie uwagę oprawa będzie odgrywać wtedy funkcję dekoracyjną. Najważniejsze jest, by dobrze komponowała się z resztą wyposażenia i ogólnym wystrojem wnętrza oraz, w przypadku oświetlenia funkcyjnego, dobrze pełniła swoją rolę.