Minimalizm w kuchni a ilość sprzętów - kuchenna ergonomia

Minimalizm to coraz modniejszy nurt nie tylko w designie, lecz także we wnętrzarstwie i siłą rzeczy w architekturze (modernizm). Jest to o tyle ciekawy styl, że gwarantuje ograniczenie niepotrzebnej ilości wyposażenia domowego – nie tylko w kuchni. Oczywiście klienci nierzadko są kuszeni przez wytwórców “rewolucyjnymi” rozwiązaniami – w tym oczywiście są funkcje w urządzeniach, których praktycznie w ogóle nie będziemy używać. Niektórzy mogą się opierać i bronić najnowsze nowinki technologiczne i przeróżne kuchenne roboty. Jasne, roboty bywają przydatne, ale większości z nas wystarczy podstawowa zastawa i wyposażenie – jakiś mikser czy blender. Wtedy jesteśmy w stanie wykonać praktycznie każde danie. Przyda się także wyciskarka wolnoobrotowa Eldom!

Urządzenie kuchni i wyposażenie jej to ogromne wyzwanie – to jedno z najbardziej kosztownych pomieszczeń przy wykończeniu domu czy mieszkania. O kuchnię już na etapie projektowania trzeba zadbać. Eliminacja zbędnego sprzętu i odpowiednie rozmieszczenie reszty artykułów sprawi, że kuchnia będzie wygodna i funkcjonalna. Zobaczcie więc, jakie sprzęty nadają się do kuchni minimalisty, a jakie należy odrzucić!

Wyciskarka wolnoobrotowa, blender czy sokowirówka?

Poza kupnem piekarnika, okapu czy mikrofalówki pojawiają się wątpliwości, co kupić następnie. Mama widziała świetnego robota kuchennego za parę tysięcy złotych? Może warto poczekać i wyposażyć się po prostu w porządny blender czy mikser! Urządzenia miksujące, często z funkcją szatkowania znacznie ułatwiają pracę w kuchni i właściwie sprawdzają się w każdej sytuacji – nawet do robienia czegoś na kształt soku. Jeśli wolelibyśmy świeże soki – w porządny sposób wyciśnięte – polecam kupno wyciskarki wolnoobrotowej Eldom, która jest gwarantem uzyskania soku najwyższej jakości każdego dnia (nawet z warzyw liściastych, ziół czy włóknistych owoców).

Sokowirówka jest także dobrą alternatywą i przede wszystkim tańszą. Zapewnia uzyskiwanie soku dużo szybciej, jednak jej wydajność jest mniejsza, a sok bardziej wodnisty. Jeśli lubimy gęsty i esencjonalny, bogaty w witaminy sok – lepiej wybrać wyciskarkę. Absolutnym minimum pozostaje jednak blender, bo już za niecałe 100 zł – kupimy dobre urządzenie, które na pewno będzie regularnie używane. Wymienne końcówki pomogą w różnego typu zadaniach.

Gdzie umieścić sprzęt?

Blender, noże, mikrofalówka, kuchenka – wszystkie te urządzenia zajmują miejsce i warto dokładnie zastanowić się, gdzie będzie dla nich najlepsze miejsce. Ergonomia i funkcjonalność pomieszczenia są kluczowe – zwłaszcza jeśli chodzi o wszelkie schowki. Oprócz wystawienia czajnika elektrycznego i mikrofalówki, resztę drobniejszego AGD umieściłbym w szafkach. Im mniej zagracone blaty i stoły – tym przyjemniejszy odbiór i użytkowanie kuchni.

Pozostaje jeszcze skala urządzeń. Jeśli mamy duża rodzinę, to czajnik czy zmywarka muszą być odpowiednio duże, jednak gdy w gospodarstwie domowym mieszkają zaledwie 2-3 osoby, to wystarczą mniejsze odpowiedniki domowego AGD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here