Zdarzają się w naszym życiu sytuacje, w których osoba z naszego otoczenia uległa wypadkowi i potrzebuje naszej pomocy, abyśmy uratowali ją lub zmniejszyli poziom jej bólu. W taki przypadkach każdy z nas, wie że niezbędna jest wiedza z pierwszej pomocy. Pewnie nie raz słyszeliśmy o tym co zrobić, aby pomóc osobie w potrzebie, jednak gdy mamy wykorzystać te informacje w życiu okazuje się, że nasza wiedza nie jest wystarczająca. Właśnie dlatego tworzymy ten artykuł, który będzie dla Ciebie przypomnieniem, co zrobić gdy osoby obok nas ulegnie oparzeniu.

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia

Najważniejszym i pierwszym działaniem, które musimy podjąć jest schłodzenie oparzonego miejsca przez około 15 minut. Powinniśmy robić to letnią wodą, aby nie wywołać szoku termicznego. Ważne jest także usunięcie odzieży z miejsca, które uległo uszkodzeniu, a także ściągniecie elementów metalowych jak pierścionki lub bransoletki. Jest bardzo ważne, aby czynności te wykonać szybko, ponieważ dzięki temu przyniesiemy ulgę osobie poszkodowanej oraz zmniejszymy prawdopodobieństwo silnego uszkodzenia tkanek. Ochłodzenie zranionego miejsca, jest najważniejszym krokiem w udzielaniu pomocy takiej osobie. Gdy rana zostanie już schłodzona i usuniemy wszystkie elementy jak odzież i biżuteria, to powinniśmy nałożyć na ranę opatrunek jałowy lub opatrunek hydrożelowy, który dodatkowo schłodzi nam ranę. Warto także ustabilizować kończynę, która została oparzona. Ważne jest też ochrona poszkodowanego przed jakimiś uszkodzeniami wtórnymi. Jeśli obszar oparzonego ciała jest rozległy to koniecznością jest wezwanie pogotowia ratunkowego. W takich sytuacjach ważne jest to, abyśmy nie tracili rozwagi i opanowania. Musimy być wsparciem dla tej drugiej osoby i sprawić, że będzie ona spokojniejsza. Nie możemy zostawić człowieka potrzebującego pomocy na łaskę innych. Warto wykorzystać wiedzę, którą poznajesz właśnie w tym wpisie. Może ona uratować życie drugiego człowieka, ale także twoje, gdy to ty znajdziesz się w podobnej sytuacji.
Musisz pamiętać, że nie ważne od sytuacji powinieneś spróbować pomóc drugiej osobie jak potrafisz. Jeśli adrenalina sprawi, że zapomnisz informacji, które Ci dostarczyliśmy to warto zadzwonić na pogotowie. Tam odpowiednie osoby przez telefon udzielą Ci odpowiedzi, które pozwolą pomóc poszkodowanemu i opanować całą sytuację. Najważniejsze jest to, żebyś nie uciekał. Zawsze istnieje rozwiązanie i osoby, które mogą udzielić Ci rady.

Pamiętaj, że niezależnie od sytuacji, warto próbować swoje siły w pomaganiu innych. Nasza ingerencja może dać szansę temu człowiekowi. Jeśli jesteś świadomy tego, że twoja wiedza jest niezupełna w tej dziedzinie, warto wybrać się na dodatkowe szkolenia, aby poznać schematy postępowania nie tylko w przypadku poparzenia, ale także złamań, omdleń lub zatrzymania krążenia. Dzięki tej wiedzy pomożesz osobie obcej, ale także będziesz mógł uratować swoich najbliższych w sytuacjach tego wymagających. Nie trać czasu na oglądanie seriali lub granie w gry, rozwiń swoją wiedzę z pierwszej pomocy !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here