W leczeniu astmy szczególnie istotne jest jej szybkie zdiagnozowanie. Pozwoli to zacząć leczenie jak najszybciej, a także przyniesie dziecku ulgę od uciążliwych objawów. Konieczna w tym przypadku będzie baczna obserwacja dziecka.
Po pierwsze zwróćmy szczególną uwagę na dziecko, jeśli wystąpiły u niego czynniki, które zwiększają szanse na zachorowanie na astmę. Ryzyko wzrasta w przypadku, gdy maluch choruje na alergiczny nieżyt nosa objawiające się sapką, a w u starszych dzieci nieustannym wyciekiem z nosa oraz łzawieniem oczu. Prawdopodobieństwo tego, że nasze dziecko będzie astmatykiem zwiększa także wystąpienie atopowego zapalenia skóry. Od tej choroby rozpoczyna się tak zwany marsz alergiczny, w jego konsekwencji jeden alergen przeradza się w alergię na kolejne, a ostatecznie kończy się to astmą.
Objawy charakterystyczne dla astmy to w pierwszej kolejności charakterystyczny, uporczywie powracający kaszel. Pojawia się on zwykle w nocy lub po wysiłku i na skutek nagłej zmiany temperatur. Prowokują go także wszelkie czynniki drażniące takie jak spaliny, opary lakierów i farb lub papierosowy dym. Sygnałem alarmującym będzie także to kiedy mimo leczenia antybiotykowego kaszel nie ustanie.
W takim przypadku niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem. Być może nasze dziecko cierpi na astmę, a błyskawiczną interwencją ułatwimy dziecku dorastanie.