Technika smarowania jako ważny element utrzymania ruchu

0
1115

Smarowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, który w niektórych zastosowaniach, np. przy okresowych pracach konserwujących park maszynowy, jest wręcz niezbędny. Wprowadzanie środka smarnego między trące o siebie powierzchnie minimalizuje opory i powoduje mniejsze zużywanie się elementów, tym samym eliminując potencjalne przestoje i koszty z nich wynikające.

Do procesów smarnych wykorzystuje się m.in. pneumatykę. Do sprzętu na sprężone powietrze, który odpowiada za nakładanie smaru należą tawotnice pneumatyczne. Są to urządzenia smarownicze będące podstawą pracy działów utrzymaniu ruchu, wykorzystywane przede wszystkim przy konserwacji maszyn i urządzeń. Umożliwiają one dozowanie ciągłe lub strzałowe. Ze względu na działanie w trudnych warunkach, tawotnice są wykonywane z wysokojakościowych materiałów, a ich korpus jest antypoślizgowy, co ułatwia pracę użytkownikowi. Smarownice pneumatyczne ręczne stosowane są w autoserwisach, podczas przeglądów maszyn np. rolniczych lub w fabrykach. W przypadku potrzeby nakładania smaru pod wysokim ciśnieniem stosuje się tawotnice wyposażone w zbiornik z dociskiem. Aby jakość nakładanej substancji była jak najwyższa wykorzystuje się specjalne pompy do wyciskania materiału z beczek. Używa się ich przy pracy z silikonami, poliuretanem, żelach smarujących, topnikach lub pastach lutowniczych. Dzięki nim, materiał nie zostaje napowietrzony oraz jest dozowany w odpowiedniej ilości, co umożliwia bardziej efektywne smarowanie. Pompy przemysłowe do wyciskania substancji stosuje się także w razie potrzeby transportu lepkiego materiału przez rurociągi.

pneumatyczne pompy do smaru

Pistolet do smaru jest elementem, który pozwala na kontrolę ilości rozprowadzanego materiału. Pompy do smaru są to urządzenia, które odpowiadają za efektywne rozdystrybuowanie smaru pod wysokim ciśnieniem. Smar nakładany przy pomocy pompy, rozprowadzany jest zarówno na mniejsze oraz większe odległości. Ponadto, pneumatyczne pompy smarownicze można dołączać do systemów zintegrowanych. Wyróżnia się także specjalne osłony bębnów pomp do smaru, które niwelują powstawanie kieszeni powietrznych w smarze. Często spotyka się całe stacje dozowania smaru, w których skład wchodzą pompy, pistolety, akcesoria i wózki, na których umieszczony jest cały system smarujący. Do akcesoriów do smarowania należą m.in. specjalne węże o wysokiej giętkości, wytrzymałe końcówki do smarownicy czy tłoczyska, które w wyniku działania ciśnienia przemieszczają ciężką substancję smarną w pojemniku.

zestaw do smarowania

Smarowanie jest istotnym zabiegiem utrzymującym park maszynowy lub urządzenia w dobrej kondycji. Dzięki temu minimalizowane są koszty napraw i czas przestojów. Ponadto, operatorzy poszczególnych maszyn mają zapewniony wyższy komfort pracy. Rozwiązania pneumatyczne stosowane przy pracach smarnych są sprawdzone i zapewniają odpowiednie nałożenie smaru na elementy maszyn. Ten i inny sprzęt i osprzęt znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/urzadzenia-do-smarowania

narzedzie do nakladania smaru przemyslowego

profesjonaln eurzadzenia do smaorwania w przemysle

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here