Miejsca dla rodziców z małymi dziećmi w przestrzeni publicznej

Rodzice z małymi dziećmi planując wyjście z domu na zakupy, do parku czy też gdziekolwiek indziej, zawsze muszą mieć na względzie to, że nie są sami i jeśli nie zostawiają swoich pociech komuś pod opiekę to naprzód muszą pomyśleć o tym, gdzie będą mogli przewinąć lub nakarmić dziecko. Z pewnością chętniej udają się do miejsc, gdzie są wyznaczone miejsca dla mam czy też rodziców z dziećmi, gdzie bez problemu mogą się tym dzieckiem zająć. Aby takie miejsce było przyjazne dla rodzica jak i dziecka, musi się tam znaleźć odpowiednie wyposażenie.

Z jakimi problemami najczęściej spotykają się rodzice małych dzieci?

Niestety aż 46% osób uważa, że miejsca publiczne w Polsce nie są przyjazne małym dzieciom.* Nie powinno to specjalnie dziwić jeśli za kryterium nazwania miejsca przyjaznym małym dzieciom weźmiemy to, że rodzice jak i dzieci mogą w nim swobodnie uczestniczyć w życiu społecznym. Przecież w wielu miejscach niezbyt przychylnie patrzy się na kobiety karmiące dzieci piersią, a tak być nie powinno patrząc na to, że każdy człowiek był tak karmiony więc jest to najbardziej naturalna rzecz pod słońcem.
Kolejna kwestia to brak miejsca do przewijania dzieci i o tyle, o ile kwestia karmienia w miejscach publicznych może być dyskusyjna, tak wszyscy się zgodzą, że do przewijania dzieci powinny być wyznaczone miejsca. Ostatnim z trzech najczęściej spotykanych problemów są bariery architektoniczne, które nie pozwalają na dogodne przemieszczanie się z wózkiem dziecięcym. Brak podestów oraz wind znacznie ogranicza możliwości przemieszczania się z wózkiem, w szczególności jeśli wózek nie należy do lekkich. 

Jak powinno wyglądać pomieszczenie do przewijania i karmienia niemowląt? 

We wszelkich obiektach gastronomicznych, handlowych, usługowych i stacjach paliw (nie dotyczy stacji na terenach zamkniętych) o powierzchni użytkowej pow. 100m2 powinno się znajdować się wydzielone pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci. Na wyposażeniu takiego pomieszczenia musi być: 

– umywalka z dostępem do ciepłej wody 

– krzesełko do karmienia dziecka 

– miejsce na wózek

– miejsce do karmienia piersią

– przewijak dla niemowląt

– dozownik mydła w płynie

– podajnik ręczników papierowych

– wieszaki na ubrania

– kosz na odpady higieniczne o dużej pojemności

Ponadto w budynku musi się znajdować toaleta dla rodzica z wózkiem dziecięcym, na zasadzie osobnego pomieszczenia lub kabiny, gdzie zmieści się wózek. 

Każdy z tych elementów wyposażenia jest konieczny do zapewnienia komfortowego zaopiekowania się maluchem w miejscu publicznym, jednak najważniejszą rzeczą jest przewijak dla niemowląt, bez którego nie wykonamy czynności przewijania, którą trudno będzie wykonać gdzie indziej. Przewijak powinien posiadać atest bezpieczeństwa oraz być zamontowany na odpowiedniej wysokości i w poprawny sposób, który zapewni mu stabilność. Przewijaki w publicznych toaletach powinny być montowane w toaletach lub pomieszczeniach neutralnych płciowo, aby obojgu rodziców zapewnić takie same możliwości opieki nad dzieckiem.  

*Według ankiety przeprowadzonej przez ofeminin.pl w 2011 roku.

Ryszard Kurek

Ole.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here