Prostownik akumulatorowy – element obowiązkowego wyposażenia auta. Jaki wybrać?

0
4579

Wyładowany akumulator – każdy kierowca w swoim życiu spotka się z tym problemem. Nic tak nie denerwuje z samego rana jak odkrycie, że samochód nie odpala. Taka sytuacja może nam się również przytrafić gdzieś w dłuższej trasie, na przykład podczas wakacji. Co wtedy? Zazwyczaj trzeba prosić o pomoc innych kierowców – i odpalić auto za pomocą kabli rozruchowych. Nie musimy jednak wcale polegać na innych – pod warunkiem, że posiadamy w naszym wyposażeniu prostownik akumulatorowy. Jakie są jego zalety i czym kierować się przy wyborze?

Czemu akumulator się wyładowuje?

Akumulator samochodowy może odmówić posłuszeństwa nawet w chwili, gdy najbardziej go potrzebujemy. W nowoczesnych samochodach nie zdarza się to tak często jak dawniej, lecz wciąż istnieją sytuację, w których bateria jest bardziej narażona na wyczerpanie. Szkodzi jej między innymi rzadkie korzystanie z auta oraz jazda na krótkich dystansach. Znaczenie ma również duża liczba elektrycznych i elektronicznych urządzeń na pokładzie samochodu. Akumulator jest narażony na wyładowanie także wtedy, gdy przetrzymywany jest w niskich temperaturach – problemy z odpaleniem auta zimą to niemal reguła.

Jak wybrać dobry prostownik akumulatorowy?

Wybierając prostownik akumulatorowy, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry. Choć wydawać by się mogło, że istotnym kryterium jest natężenie prądu ładowania, to zdecydowanie lepiej zwracać uwagę na jakość elektronicznych podzespołów, jakie zastosowano w urządzeniu. Tania i prosta ładowarka może zaszkodzić urządzeniom samochodowym, które są cały czas podpięte do akumulatora. Dobry prostownik powinien być odporny na zwarcia, niską temperaturę i posiadać zabezpieczenia przed zamianą biegunów. Ważne jest również, aby był kompatybilny z różnymi akumulatorami – nie tylko ze standardowymi kwasowo-ołowiowymi, ale też coraz powszechniejszymi na rynku bateriami żelowymi, ECM i AGM.

Prostownik do akumulatora

Prostownik trzeba mieć

Prostownik akumulatorowy to gadżet, który obowiązkowo powinien znaleźć się w każdym aucie. Dzięki niemu kierowca nigdy nie zostanie na lodzie. Akumulator może wyładować się w każdym momencie i na taką ewentualność trzeba być zawsze przygotowanym. Na rynku znaleźć można wiele różnych modeli prostowników, z których każdy sprawdzi się w nieco innych warunkach. Jest to urządzenie, na którym nie warto oszczędzać, gdyż wiele może od niego zależeć. Źle dobrany prostownik nie tylko nie pomoże nam w sytuacji kryzysowej, ale i może zaszkodzić naszemu pojazdowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here