Zawory pneumatyczne

W instalacjach pneumatycznych wykorzystuje się różnego rodzaju komponenty. Jednymi z nich są zawory pneumatyczne. To dzięki nim możliwe jest sterowanie czynnikiem roboczym, którym w przypadku pneumatyki jest sprężone powietrze. Jakie zawory pneumatyczne są stosowane w instalacjach pneumatycznych znajdujących zastosowanie w przemyśle.

Podział zaworów pneumatycznych

Istnieje kilka rodzajów zaworów pneumatycznych. Wśród podgrup tego typu komponentów wyróżnia się zawory:

  • rozdzielające,
  • zwrotne,
  • szybkiego spustu,
  • logiczne,
  • odcinające.

Jak widać, zawory rozróżnia się przede wszystkim ze względu na funkcjonalność i przeznaczenie. Dzięki takiej różnorodności, można zbudować instalacje o różnych parametrach, tak, by spełniały oczekiwania twórców.

Zastosowanie poszczególnych zaworów pneumatycznych

Zawory pneumatyczne rozdzielające mają za zadanie sterować kierunkiem przepływu czynnika roboczego w pneumatycznych układach napędowych. Zmiana kierunku może się odbywać za pomocą suwaka, płytki rozdzielającej lub grzybka. Do najczęstszych zastosowań tego typu zaworów należy realizacja przemieszczeń elementów wykonawczych, zatrzymywanie siłowników w określonym położeniu, a także realizowanie funkcji logicznych, regulacyjnych i sterujących.

Zawory zwrotne, jak sugeruje ich nazwa, służą temu, by blokować zwrotny przepływ czynnika roboczego. Tego rodzaju zawory pneumatyczne działają samoczynnie, bez konieczności stosowania dodatkowych sygnałów. Istnieją jednak również tzw. zawory zwrotne sterowane, które umożliwiają przepływ wsteczny, po dostarczeniu im sygnału z zewnątrz, że mają się otworzyć.

Funkcją zaworów logicznych jest umożliwienie konstruowania układów pneumatycznych sekwencyjnych i kombinacyjnych. Z kolei zawory pneumatyczne odcinające, mają za zadanie odcinać i otwierać dorgi przepływu czynnika roboczego, w zależności od bieżących potrzeb. Jeżeli zaś chodzi o zawory sterujące, to znajdują one zastosowanie głównie w układach, które mają mieć bezstopniową regulację prędkości ruchu elementów wykonawczych. Prędkość tłoczyska jest regulowana za pomocą zaworów dławiących lub też dławiąco-zwrotnych.

Szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu

Instalacje pneumatyczne wykorzystywane są w wielu branżach związanych z przemysłem. Można je znaleźć m.in. w warsztatach, halach przemysłowych, czy też na liniach produkcyjnych. Różnorodność zastosowań zaworów pneumatycznych sprawia, że są to bardzo popularne komponenty. Dzięki temu nie ma najmniejszego problemu z ich dostępnością. Bez problemu można więc tworzyć układy i instalacje, wymagające różnego rodzaju zaworów pneumatycznych. Szukając informacji na temat różnych rodzajów zaworów, warto przestudiować kilka schematów instalacji, podobnych do tej, którą sami planujemy stworzyć. Dzięki temu prościej nam będzie wybrać komponenty spełniające nasze oczekiwania i charakteryzujące się odpowiadającymi nam parametrami.

Zawory pneumatyczne od sprawdzonych wykonawców

Bez wątpienia zawory pneumatyczne to strategiczne części instalacji. Dlatego też ich niezawodność jest kluczową kwestią. Polecamy zatem zamawiać je u sprawdzonych producentów. Zaliczyć do nich można firmę Air-Com. Jest to przedsiębiorstwo z długim stażem rynkowym, znane przede wszystkim z produkcji jakościowych elementów instalacji pneumatycznych. W ofercie producenta można również znaleźć liczne sprężarki oraz urządzenia napędzane sprężonym powietrzem. Firma posiada swoją stałą ofertę, jak również realizuje zlecenia na zamówienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here